GeriDünya Denktaş son Annan planını beğenmedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Denktaş son Annan planını beğenmedi

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Annan planının son versiyonunu beğenmedi. Denktaş, ilk değerlendirmeleri çerçevesinde ‘Şimdiki halimle evet denilecek birşey görmüyorum’ dedi. Başbakan Erdoğan ise, ‘Kimse köstek olmasın. Anlaşma istemeyenleri tarih affetmez’ yanıtını verdi.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın nihai Kıbrıs planıyla ilgili ilk değerlendirmelerini yapan KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, kendisinin ‘evet’ ya da ‘hayır’ demesinin önemli olmadığını, halkın kararının önemli olduğunu, bunun için de halkın herşeyi bilmesi gerektiğini kaydetti. Denktaş, halkı 24 Nisan’da yapılacak referanduma kadar bilinçlendirmenin herkese düşen bir görev olduğunu söyledi. Planın referanduma sunulmama olasılığı olup olmadığının sorulması üzerine, ‘Olumlu olasılıklar üzerinde durmak istiyoruz’ diyen Denktaş, plana Türkler ‘evet’, Rumlar ‘hayır’ derse bazılarının, ‘önlerine altın yağacakmış’ gibi bir yaklaşım içinde olduğunu, böyle bir şeyin olmadığını söyledi. Akşam saatlerinde, Ankara’da Denktaş’a yanıt niteliğinde bir açıklama yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, ‘Kimse estek köstek olmasın. Kimse bunu verkurtulcuymuş, buymuş gibi yerlere çekmesin. Yoksa tarih affetmez’ dedi.

PLAN ZAFER DEĞİL

Bürgenstock’ta KKTC’yi temsil eden Başbakan Mehmet Ali Talat ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Türk tarafının zafer kazanmadığını ve bu havadan rahatsız olduklarını açıkladılar. İsviçre dönüşü Talat, ‘Bir taraf kaybeden gösterilirse bu anlaşmanın yürümesi zor olur, Rumların da istediği bir çok değişiklik oldu. Bizim de... Biz de isteğimiz herşeyi alamadık, Rumlar da’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle