GeriDünya Denizde de radyasyon
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  28
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Denizde de radyasyon

Denizde de radyasyon
refid:17381609 ilişkili resim dosyası

Nükleer felaketin boyutlarının her geçen gün genişlediği Japonya’da radyasyon alarmı sürüyor.

Yapılan ölçümlere göre Fukuşima nükleer santralından yayılan radyasyon gün geçtikçe artıyor. Pasifik Okyanusu’nda yapılan ölçümlerde, deniz suyundaki radyoaktif iyot 131 oranının sınır değerden kat be kat fazla olduğu tespit edildi. Uzmanlar, deniz suyunda normalin bin 250 katı radyasyon olduğunu ifade ediyor. Nükleer santralda radyasyon seviyesinin normalin 10 bin katına çıktığı 3 numaralı reaktörü saran çelik kazanda çatlak oluştuğu sanılıyor.

ABD reaktörlere temiz su taşıyor

Amerikan ordusu da, Japonya’nın acil talebi üzerine santrala gemilerle temiz su taşımaya başladı. Bugüne kadar reaktörleri soğutmak için kullanılan deniz suyunun içindeki tuz ve mineraller sebebiyle reaktörlerin boru sistemlerini tıkadığı ve daha büyük sorunlara yol açtığı düşünülüyor.

Arızadan bu yana 17 çalışanın radyasyondan etkilenmiş olduğu tahmin edilen Japonya’da açıklanan resmi rakamlara göre kayıp insan sayısı 18 bine ulaştı. Felaketle hayatını kaybedenlerin sayısının ise 11 bine yaklaştığı düşünülüyor.

Tokyo’da gece hayatı bitti

15 milyonu aşan nüfusuyla deprem ve tsunami öncesine kadar eğlence hayatının gözdesi kabul edilen başkent Tokyo, güneşin batmasıyla hayalet kent halini alıyor. 11 Mart depremi ve tsunami travmasının hemen ardından nükleer felaket haberleriyle moralleri en alt seviyeye inen Tokyolular, hafta sonları da evlerine kapanıyor.

Almanya’dan nükleer enerjiye hayır

Fukuşima’daki nükleer santralında yaşanan radyoaktif sızıntı sonrası Almanya’da artan nükleer karşıtı protestolar dün de devam etti. Berlin, Köln, Hamburg ve Münih kentlerindeki gösterilere onbinlerce kişi katıldı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle