GeriDünya Dedikodu istifası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dedikodu istifası

İsviçre’nin Davos kentinde toplanan Dünya Ekonomik Forumu sırasında ‘off the record’ (gizli kalması şartıyla) yaptığı konuşmada ‘Irak’ta bazı gazeteciler, Amerikan askerleri tarafından kasten öldürüldü’ diyen CNN Direktörü Jordan, sözlerinin kulaktan kulağa yayılması üzerine istifa etmek zorunda kaldı.

CNN TV’sinin İstihbarat Direktörü Eason Jordan, Irak’ta bazı gazetecilerin Amerikan askerleri tarafından kasten öldürüldüğü yolunda 27 Ocak’ta Davos’ta yaptığı açıklama yüzünden aldığı tepkiler üzerine, CNN’i töhmet altında bırakmamak için istifa etti.

Gelen tepkiler üzerine Jordan, CNN’in internet sitesinde yayımlanan istifa mektubunda, ilk açıklamasından geri adım attı ve özür diledi. Jordan, eleştirilere konu olan açıklamasının, Irak’ta öldürülen gazeteci sayısının endişe verici boyutuyla ilgili olduğunu belirterek, ‘Bazı gazeteciler, yanlış zamanda yanlış yerlerde oldukları için bombalara hedef olarak ölürken, bazıları da Amerikan güçleri tarafından düşman sanıldıkları için kaza sonucu öldü’ ifadesini kullandı. Oysa Jordan’ın Davos’ta, ‘Irak’ta bazı gazeteciler, Amerikan askerleri tarafından kasten öldürüldü’ şeklindeki ‘off the record’ (gizli kalmak koşuyluyla) yaptığı konuşma, kulaktan kulağa yayılmıştı.

Jordan, mektubunda, CNN’de geçen 23 yıldan sonra, Irak’ta öldürülen gazeteciler hakkındaki görüşleri nedeniyle, CNN’in haksız yere lekelenmesini engellemek için istifa etme kararını verdiğini belirtti. Jordan’ın yaptığı konuşma ortaya çıkınca, aleyhinde müthiş bir kampanya başlatıldı ve adeta hain ilan edildi. Easongate.com adıyla kurulan internet sitesinde CNN’e, eğer Amerikan askerlerinin gazetecileri kasten öldürdüğünü gerçekten söylediyse, Jordan’ın derhal kovulması çağrısı yapıldı. İnternet sitelerinin yanı sıra, birçok radyo programında da Jordan eleştiri oklarına hedef olurken, ülkenin önde gelen ulusal gazeteleri, eleştiri konusuna ihtiyatlı yaklaştılar. Jordan’ı (44) eleştirenler kervanına, bazı tanınmış politikacılar da katıldı. CNN Haber Grup Başkanı Jim Walton, istifası üzerine Jordan’ı öven bir açıklama yaptı. Walton, şunları söyledi:

‘Eason’un CNN’e yaptığı hizmet ve organizasyonumuzda bulunan her düzeydeki

çalışana verdiği destek, efsane haline gelmişti. Bizden ayrılırken, minnet, saygı ve iyi dileklerimizi fazlasıyla hak ediyor.’

Jordan CNN TV’sinde, 1982 yılında ulusal haberler editör yardımcısı olarak göreve başlamıştı. Tiananmen katliamından Doğu Avrupa’da Komünizmin yıkılmasına Körfez Savaşı’ndan Balkanlar’daki savaşlara kadar gazetecilik yaşamında pekçok görev alan Jordan, Emmy, duPont ve Peabody basın ödüllerini kazanmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle