GeriDünya CPJ Irak'taki gazeteci ölümlerini araştırıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CPJ Irak'taki gazeteci ölümlerini araştırıyor

Merkezi New York'ta bulunan ve kısa adı CPJ olan Gazetecileri Koruma Komitesi, Irak'taki gazeteci ölümlerini araştırdığını ve bu amaçla ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan yeni bilgiler istediğini açıkladı.

Irak'ta 8 nisanda meydana gelen 2 saldırıda Reuters kameramanı Taras Protsyuk ile İspanyol kameraman Jose Couso hayatını kaybetmiş, diğer olaylarda ise El Cezire muhabiri Tarik Ayyoub ile Reuters kameramanı Mazen Dana öldürülmüşlerdi.

CPJ araştırmalarını, Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası çerçevesinde yürüttüğünü belirtti. Kuruluşun bilgi istediği hususlar arasında, askeri makamlarca yürütülen ve sonuçları kamuoyuna açıklanmayan soruşturmalar da bulunuyor.

Reuters ajansının da kendi açısından kameraman Dana'nin öldürülmesiyle ilgili bir araştırma yaptığı bildirildi. Filistin asıllı ve birçok ödül kazanmış kameraman olan Dana, 24 Eylül'de Bağdat dışındaki Abu Ghraib cezaevi yakınında çekim yaparken bir Amerikan tankından açılan makineli tüfek ateşiyle vurularak öldürülmüştü.

Reuters ajansı yöneticilerinden Tom Glocer konuyla ilgili olarak ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'e yolladığı mektupta, ne Reuters ajansının ne de Dana'nın ailesinin olay hakkında bilgilendirilmemesinden duyulan kaygı ve üzüntüyü dile getirmişti.

CPJ icra direktörü Ann Cooper da olayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ''Amerikan askeri makamlarının olay hakkında açık ve dürüst şekilde kamuoyunu bilgilendirmemesi, Amerikan güçlerinin gazetecilerin hayatını tehlikeye atmama konusunda önlem alıp almadıkları sorusunu akla getirmektedir'' dedi.

Cooper, ''Bu sorun çok önemli, zira halen Irak'ta yüzlerce gazeteci görev yapmaya devam ediyor ve bu gazetecilerin çalışmaları, savaş sonrası Irak'ta neler olup bittiğinin dünya kamuoyu tarafından anlaşılması açısından hayati önem taşıyor'' diye ilave etti.

Protsyuk ve Couso, Bağdat'ta tüm gazetecilerin kaldıkları otele Amerikan tanklarının ateş açması sonucu hayatlarını kaybetmişler, Ayyoub ise Amerikan kuvvetlerinin El Cezire'nin Bağdat bürosunu bombalamaları sonucu ölmüştü.

Irak'ta ölen gazeteciler arasında ITV muhabiri Terry Lloyd da bulunuyor. Llyod'un 2 arkadaşı ise halen kayıplar listesinde.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle