GeriDünya Çözüm süreci adada ekonomiyi canlandırdı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çözüm süreci adada ekonomiyi canlandırdı

Kıbrıs sorununun ilk kez ciddi bir çözüm sürecine girmesi ve muhtemel çözümün temel kriterlerinin Annan planıyla ortaya çıkmasıyla, KKTC'de sosyal ve ekonomik düzen yeniden şekillenmeye başladı.

Annan planının en temel ve en tartışmalı konularından birini oluşturan mülkiyetle ilgili düzenlemeler, sosyal ve ekonomik yaşamın yeniden şekillenmesinde esas etkeni oluşturuyor. Bu çerçevede adada son bir yılda inşaat patlaması yaşanırken, konut ve arazi-arsa satışı ile yabancıların KKTC'deki mallara ilgisi dikkat çekici boyutlara ulaştı.

Türk Ajansı-Kıbrıs'ın (TAK) derlediği bilgilere göre, gerek vatandaşlar arasında, gerek yabancılara mal satışında KKTC'nin gözde bölgesi Girne oldu.

Kayalar köyünden Tatlısu'ya kadar olan bölgede yoğunlaşan satışlar uyarınca 2003 yılında sadece yabancılara 1000 civarında taşınmaz mal satıldı.

İlgili yasa uyarınca Bakanlar Kurulu kararı gerektiren yabancılarasatışlar, 2000 yılına kadar yılda 200 gibi standart bir rakam olurken,bu rakam yıllar itibarıyla hızlı bir artış gösterdi ve 2001'de 300'e, 2002'de ikiye katlanarak 600'e, 2003'te ise 1000'e ulaştı. Bu yıl sadece ilk 1.5 aylık dönemde yabancılara satılan mal sayısı 300 oldu. Bu yıl, geçen yılın rakamını da aşması bekleniyor.

Konuyla ilgili mevzuat uyarınca, vatandaş olmayan yabancılar KKTC'de bir dönüm arazi-arsa, bir konut veya bir apartman dairesi alabiliyor. Ancak bu işlem için Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor.

Yabancılara mal satışları yanında vatandaşlar arasındaki taşınmaz mal satışları da yoğun bir şekilde sürüyor.

GİRNE İNŞAAT ALANINA DÖNDÜ

Sürecin dikkat çeken bir diğer unsuru da inşaat patlaması. İnşaat sektöründeki yoğunlaşma da yine Girne bölgesinde yaşanıyor.

Girne Belediyesi'nden edinilen bilgiye göre, 2001 yılına kadar yılda ortalama 100 inşaat dosyası açılırken, bu rakam 2002'de 184'e, 2003'de ise iki kat artışla yaklaşık 330'a ulaştı. Bu yılın ilk 1.5 ayında açılan dosya sayısı ise 45 oldu.

Bu rakamların sadece Girne belediye sınırlarını kapsadığına, bölgenin genelinin bu rakamlar dışında olduğuna dikkat çeken Belediye yetkilileri, verilen rakamların konut sayısını değil, dosya sayısını ifade ettiğine ve bazen bir dosyanın 50 konuttan oluşan bir site projesini içerdiğine dikkati çektiler. Belediye yetkilileri, Girne'deki yoğunlaşmada apartman ve toplu konutların başı çektiğini sylediler.

SATIŞLAR YAKIN TAKİBE ALINDI

KKTC İçişleri Bakanı Özkan Murat, satışlardaki artışın dikkat çekici boyutlarda olduğunu söyledi ve konuyu yakından takibe aldıklarını belirtti. Murat, bununla birlikte, bu aşamada konuyla ilgili radikal tedbir düşünmediklerini kaydetti.

Özellikle yabancılara mal satışı üzerinde duran ve bu tür işlemlerin Bakanlar Kurulu'ndan onay istediğini anlatan Murat, bu nedenle konunun yakın takibinin kolay olduğunu söyledi.

Ekonomik getirinin vatandaşın mal satışında etkili olduğunu ifade eden Özkan Murat, ''ancak Annan planındaki düzenlemelerin de bu konudaönemli rol oynadığını'' belirtti.

Yabancıların Güney Kıbrıs'a göre daha ucuz olduğu için KKTC'den mal almaya yöneldiklerini anlatan Murat, çözümle birlikte KKTC'deki malların değerinde büyük artış olacağına işaret etti.

KKTC İçişleri Bakanı, taşınmaz malların hızla el değiştirmesine veyabancılara yoğun mal satışına karşı önlem alınıp alınmayacağına ilişkin sorulara karşılık, şunları söyledi:

''Yasal mevzuat uyarınca yabancılar Bakanlar Kurulu'nun onayıyla bir konut, bir apartman dairesi veya arsa alabilirler. Bu konuda yasalengel yok. Ancak dikkat çekici boyutta çok ciddi bir artış var. Bu nedenle ne getirir, ne götürür diye konuyu yakın takibe aldık, inceliyoruz. Spekülatif hareketler olup olmadığını da inceliyoruz. Çözüm sürecinde bu hareketlenmeler toplumsal sorun yaratır mı diye kaygılarımız var. Bu nedenle konuyla ilgili incelemeler tamamlanana kadar gerekli işlemlerin yapılmasında daha hassas davranacağız ama, buaşamada yasaklama gibi radikal tedbir düşünmüyoruz.''

''RUMLAR KKTC'DEN MAL ALAMAZ''

İçişleri Bakanı Murat, ''Rumların da KKTC'den mal aldıklarına'' ilişkin iddialarla ilgili olarak da, ''Mevzuat uyarınca Rumlar KKTC'den mal alamaz'' dedi.

Murat, ''Rumların yabancılar aracılığıyla KKTC'den mal aldığına'' ilişkin iddiaları ise ''Bu konuda bir kanıt yok. Spekülatif bilgilerle yorum yapmak, başka bir spekülasyon yapmaktır'' ifadeleriyle yanıtladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle