GeriDünya Çipras'ı önce uyardı, sonra şakalaştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  23
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çipras'ı önce uyardı, sonra şakalaştı

Çipras'ı önce uyardı, sonra şakalaştı
refid:28080955 ilişkili resim dosyası

Radikal Sol Parti (SYRİZA) ile Bağımsız Yunanların (ANEL) koalisyon hükümeti kurmasının ardından dün Atina’ya AB’den ilk ziyaretçi geldi.

Çipras hükümetini, “Her şeye ‘hayır’ derseniz ömrünüz kısa olur” diye uyaran Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz, Atina’da yeni Başbakan Çipras’ın kravat takmamasıyla ilgili espiri yaptı.

Çiprası önce uyardı, sonra şakalaştı

Yunanistan’da Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) ile Bağımsız Yunanlar’ın (ANEL) hükümeti kurmasının ardından Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, yabancı bir temsilciyle ilk görüşmesini dün Atina’da Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile yaptı.

Schulz’un ziyaret öncesi Twitter adresinden link vererek yayınladığı yazı ise dikkat çekti. “Yunan draması yok, Yunan drahmisi yok” başlıklı yazısında SYRİZA’yı AB karşıtı olarak görmediğini ve Yunanistan’ın Euro para biriminden çıkmayacağını ifade eden Schulz, “Eğer SYRİZA hükümeti ‘her şeye hayır’ hükümeti olursa Çipras’ın momentumu kısa ömürlü olur” diyerek Yunan başbakana AB ile birlikte çalışma çağrısı yaptı.

AP Başkanı, Bild gazetesine yaptığı açıklamada da “Çipras’ı yurtdışına paralarını gönderen milyarderlere vergi koyması konusunda cesaretlendirmek istiyorum. Bu, bize Brüksel’de vergi kaçakçılığı ile mücadelede yardımcı olur. Borcun silinmesinden de daha kolaydır” ifadelerini kullandı.

Schulz’u karşılayan Çipras, “Avrupa’nın dayanışma anlamına geldiğine inanıyoruz. Ortak geleceğimiz için bir çözüm bulacağımız konusunda iyimserim” dedi.

Çiprası önce uyardı, sonra şakalaştı


SİZ DE SAYGI GÖSTERİN
Schulz ise kravat takmamasıyla bilinen Çipras’ın bu yönüne dikkat çekerek çevredekileri güldürdü.

Çipras, seçim öncesi yaptığı açıklamada “Ülke borcunu sildirdiğimde kravat takacağım” demişti. AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ise Atina hükümetine karşı daha sertti. Juncker, “Biz Yunanistan’daki seçim sonuçlarına saygı gösteriyoruz ama Yunanistan da Avrupa’ya, parlamentolara ve kamuoyuna saygı göstermeli” dedi. Juncker, Çipras ile telefonda konuştuğunu belirterek, “Bana Avrupa için tehlike değil fırsat olduğunu söyledi. Ben de kendisine Avrupa’nın Yunanistan için tehlike değil, fırsat olduğunu belirttim” diye konuştu.

Çiprası önce uyardı, sonra şakalaştı

Kravatı hatırlattı iki yakasını bir araya getirdi

Martin Schulz, eliyle Çipras’ın açık yakasını kapatır gibi yaparken, ortaya renkli görüntüler çıktı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle