GeriDünya Çin, ilk insanlı uzay aracını fırlattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin, ilk insanlı uzay aracını fırlattı

Çin'in uzaya yolladığı ilk insanlı uzay aracı Shenzhou-5'in, TSİ 04:00'te fırlatıldıktan 10 dakika sonra dünyanın yörüngesine girdiği açıklandı.

Shenzhou- 5, Çin'in kuzeybatısındaki Gansu eyaletinde bulunan Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi'nden yerel saatle 09:00'da Uzun Yürüyüş-2 tipi füzeyle uzaya fırlatıldı. Çin'in kendi yapımı ilk insanlı uzay aracının fırlatılışını Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao da izledi.
  
Shenzhou-5, Pasifik Okyanusu'ndaki Yuanwang-1 adlı ölçüm aracı ve Pekin'deki Uzay Kumanda ve Kontrol Merkezi tarafından da izleniyor.
  
Pekin'deki merkezden araca güneş panellerini açma komutu verildi. Söz konusu paneller, 8.86 metre uzunluğundaki ve 7790 kilogram ağırlığındaki Shenzhou-5'e 1200 KW gücünde enerji sağlıyor.
  
Plana göre, Shenzhou-5, 21 saat içinde dünya etrafında 14 tur döndükten sonra yeryüzüne inecek.
   
TAİKONOT YANG AİLESİYLE KONUŞTU: UZAY OLAĞANÜSTÜ BİR YER
   
Çin'in uzaya yolladığı ilk insanlı uzayaracı Shenzhou-5'te bulunan taikonot Yarbay Yang Liwei, buradan telefonla ailesini aradı.

Çin basınında yer alan haberlere göre, taikonot Yang, karısına, ''uzayı olağanüstü'' bulduğunu söyleyerek, ''Uzayda bulunmak fantastikbir olay. Uzayın görünüşü olağanüstü'' dedi.

Yang, 8 yaşındaki oğluna da ''evlerini uzaydan gördüğünü ve tüm gördüklerini filme çektiğini'' belirtti. Shenzhou-5, dünya çevresinde 14 tur attıktan sonra dönecek.

TAİKONOT'UN SAĞLIK DURUMU İYİ
    
Dünyadaki 241'inci insanlı uzay denemesinde, araçta 38 yaşındaki taikonot yarbay Yang Liwei bulunuyor.
  
Yeni Çin Haber Ajansı, uydu fırlatma merkezinden alınan ilk bilgilere dayanarak, taikonot Yang'ın kapsülde uçuşla ilgili bir el kitabı okuduğunu, sakin ve huzurlu olduğunu duyurdu.
  
Taikonot Yang, doktoru Li Yongzi ile kalkıştan 34 dakika sonra yaptığı görüşmede, tansiyonu ve ateşinin normal olduğunu söyledi.
  
Çin'in kuzeydoğusundaki Liaoning eyaletinde doğan Yang, 18 yaşındaÇin Halk Kurtuluş Ordusu'na katıldı.

TAİKONOT NEREDEN GELİYOR?

Hava Harp Okulu'ndan 1987 yılında mezun oldu. Pilot olarak 1350 saat uçuş tecrübesine sahip olan Yang, 1998'de Çin'in ilk grup taikonotları arasına seçildi. 1.68 metre boyundaki taikonot Yang, evli ve bir çocuk babası.
  
Shenzhou-5'in yolculuğunu başarıyla tamamlaması durumunda Çin, eski Sovyetler Birliği ve ABD'den sonra uzaya insan yollayan üçüncü ülke olacak.
  
Eski Sovyetler Birliği'nin ilk olarak 1961'de kozmonot Yuri Gagarin'i uzaya göndermesinin ardından bir ayı bulmadan ABD de astronot Alan B.Shepard'ı uzaya göndermişti.
  
Çin'de uzay adamı olarak kullanılan ''taikonot'', Çince ''uzay'' demek olan ''Taikung'' kelimesinden geliyor.
   
ABD KUTLADI
   
Öte yandan ABD Çin'i uzaya insanlı uzay aracını göndermesi dolayısıyla kutladı.
  
Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü Cheryl Irwin, ''Başarı ve astronotlarının (taikonot) güvenli sekilde geri dönmesini diliyoruz'' dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle