GeriDünya Cezayir'de 19 yıl sonra olağanüstü hal kaldırıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cezayir'de 19 yıl sonra olağanüstü hal kaldırıldı

Cezayir'de 19 yıldır yürürlükte olan olağanüstü hal kaldırıldı.

Hükümetin önceki gün aldığı uygulamayı kaldırma kararı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Cezayir'de olağanüstü hal uygulaması, 1992'de aşırı dinci militanlarla mücadele amacıyla alınmıştı.Cezayir İslami Selamet Partisi'nin seçim zaferinin iptal edildiği 1992'de ülke iç savaşa sürüklenmişti. Aşırı dinci militanların şiddet eylemlerinde 10 yıl boyunca en az 150 bin kişi öldü.

Muhalefet grupları, hükümetin, aşırı dinci militanların isyanı sırasında yürürlüğe konulan olağanüstü hal yasasını hükümetin tüm siyasi protestoları yasaklamada mazeret olarak kullandığını söylüyor.

Karar, son aylarda pek çok Arap ülkesinde baskıcı rejimleri sarsan eylemlere yanıt niteliğinde görülüyor.

OBAMA'DAN TEBRİK

ABD Başkanı Barack Obama, 19 yıldır yürürlükte olan olağanüstü halin kaldırılmasından dolayı, Cezayir hükümetini tebrik etti. Obama, yazılı açıklamasında, "Olağanüstü hali resmen kaldırmak gibi önemli bir karar alan Cezayir hükümetini tebrik ediyorum" dedi.

Olağanüstü hali kaldırma kararını "olumlu" bir gelişme olarak niteleyen Obama, Cezayir hükümetinin böyle bir karar almakla halkının sorunlarına kulak kabartığını ve halkın beklentilerine cevap verme isteğini yansıttığını kaydetti.

Obama, açıklamasında, "Şimdi, Cezayirlilerin ifade ve biraraya gelme özgürlüğü gibi evrensel haklara kavuşabilmeleri için, hükümetin ne gibi düzenlemelere gideceğini sabırsızlıkla bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Obama, ABD'nin, hak ve özgürlükler konusunda Cezayir ile çalışmaya devam edeceğini belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle