GeriDünya Casus uçakları UFO sandılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Casus uçakları UFO sandılar

Washington Post, ABD'nin pilotsuz casus uçaklarının İran'da UFO diye gazetelere haber yapıldığını yazdı.

ABD'de yayımlanan The Washington Post gazetesi, Amerikan yönetiminin İran'ın nükleer silah programlarına ilişkin kanıt bulmak ve hava savunmasının zayıflıklarını tespit için bir yıldır bu ülkenin üzerinde casus uçakları uçurduğunu yazdı.

Gazete, küçük, pilotsuz uçakların, Irak'taki Amerikan askeri tesislerinden havalanarak İran'ın hava sahasına girdiğini, görüntü ve fotoğraf aldığını belirtti.

Haberini üç Amerikalı yetkiliye dayandıran gazete, havadan casusluk faaliyetinin, hava saldırısına askeri açıdan hazırlık anlamı taşıdığını savundu. Gazete, Washington ile diplomatik ilişkileri bulunmayan İran'ın, İsviçre kanallarını kullanarak ABD yönetimini, bu hareketinden dolayı resmen protesto ettiğini de yazdı.

Washington Post, casus uçakların ilk defa Aralık ayı sonunda, bir grup İranlı sivil tarafından farkedildiğini ve bu uçakların UFO zannedilerek gazetelere haber olduğunu da kaydetti.

Gazete, İranlı bir yetkiliye de dayanarak, Hazar Denizi kıyısında görülen bu uçakların ne olduğunu tespit için İranlı yetkililerin Ruslarla anlaşma yaptığını ve geçen ay başında Amerikan casus uçakları olduğunun anlaşıldığını yazdı.

Washington Post'a konuşan Amerikalı yetkililer, casus uçakların İran'ın kuzeyinde ve batı sınırında, Nisan 2004'ten bu yana bilgi topladığını kaydetti. Gazete, güneydeki İsfahan ve Buşehr kentlerindeki nükleer tesisler çevresinde uçuşların tespit edilmesinin ardından İranlıların bölgede askeri güvenlik önlemlerini artırdığını bildirdi.

CASUS UÇAKLAR HAVADAN PARTİKÜLLER TOPLUYOR

Gazeteye bilgi veren bir Amerikalı istihbarat yetkilisine göre, kullanılan casus uçaklarından bazıları, çok alçaktan uçarak, bir filtre aracılığıyla havadan partiküller topluyor ve analiz için üsse götürüyor.

Bu sayede, uydular tarafından tespit edilmesi mümkün olmayan plütonyum, uranyum veya tritiyumun izine rastlanması, bölgede nükleer faaliyetin olduğunu gösteriyor. Amerikalı yetkililere göre, şu ana kadar casus uçaklar, Tahran'ın nükleer silah faaliyetlerine ilişkin çok az bilgi sağladı.

İran, nükleer silah üretme amacı taşımadığını ve faaliyetlerinin tamamının enerji üretimi için olduğunu belirtiyor.

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ise ABC televizyonunda katıldığı bir programda, İran'a yönelik Amerikan askeri faaliyetleri hakkında bilgisi olmadığını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle