GeriDünya Büyük kriz çıkaracak video: Ünlü şeyh sığındı mı, alıkonuldu mu?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büyük kriz çıkaracak video: Ünlü şeyh sığındı mı, alıkonuldu mu?

Büyük kriz çıkaracak video: Ünlü şeyh sığındı mı, alıkonuldu mu?

Katar'da iktidardaki Al Sani ailesinden Şeyh Abdullah bin Ali'nin, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'de alıkonulduğu iddia edildi.

Katar merkezli Al Jazeera kanalında yer alan habere göre, Şeyh Abdullah, bir video kaydında Abu Dabi Veliahtı Şeyh Muhammed bin Zayid tarafından misafir edildikten sonra alıkonulduğunu öne sürdü.

Abdullah, yayınlanan videoda, "Şu anda Abu Dabi'de bulunuyorum, Abu Dabi Veliahtı'nın misafiri idim. Şu anda engellenmiş durumdayım, bana çıkmamamı söylediler." dedi.

BİLGİ VERİLMEDİ

Abdullah olayların sorumluluğunun Şeyh Muhammed'e ait olduğunu belirterek, "Eğer başıma bir iş gelirse Katar devleti bundan beridir. Ben Şeyh Muhammed'in misafiri idim, şu andan sonra bir şey olması halinde tüm sorumluluk Şeyh Muhammed'e aittir." diye konuştu. Video kaydının ya da alıkonulmanın zamanına ilişkin bilgi verilmedi.

İddialar BAE tarafından yalanlanırken, Doha "konunun yakından izlendiği"ni belirtti.

BAE'YE SIĞINDI

BAE resmi haber ajansı WAM'da yer alan habere göre Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığından bir yetkili yaptığı açıklamada, "Şeyh Abdullah, BAE'de kendi talebi üzerine misafir olarak bulundu. Katar hükümetinin uyguladığı kısıtlamaların ardından BAE'ye sığındı. Kendisi memnuniyet ve cömertlikle kabul edilmesinin ardından misafirperverlik ve koruma gördü." ifadesini kullandı.

Yetkilinin açıklamasında, Şeyh Abdullah'ın tasarruflarında özgür olduğu vurgulanarak, "Şeyh Abdullah, ülkeden ayrılmak isteğini ifade etti ve bunu engelleyen herhangi bir müdahale olmaksızın tüm prosedürler kolaylaştırıldı." denildi.

BAE'nin bu konudaki iftiralardan üzüntü duyduğu belirtilen açıklamada, bu tür uygulamalar ve iddiaların, "Katar devletinin kriz yönetimdeki sürekli yaklaşımı" olduğu savunuldu.

Açıklamada, Şeyh Abdullah'ın ülkeden ayrılma zamanına ilişkin bilgiye yer verilmedi.

 

"YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ"

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lulve el-Hatır ise ülkenin resmi haber ajansı QNA'ya yaptığı açıklamada, "Katar devleti, durumu yakından izliyor ancak BAE ile tüm iletişim araçlarının kesintiye uğraması nedeniyle olanların arka planı ve detayları hakkında kesin hüküm vermek zor." dedi.
Katar devletinin prensip olarak vatandaşlarının yasal haklarının korunması için tüm hukuki yollara başvurduğunu ifade eden Hatır, Katar'a abluka uygulayan bazı ülkelerden, daha önce diğer ülkelerin vatandaşlarına yönelik yasa ve normlara karşı gelen benzer davranışlar gördüklerini aktardı.
Katar merkezli El Cezire televizyonunda yer alan habere göre, Şeyh Abdullah, bir video kaydında Abu Dabi Veliahtı Şeyh Muhammed bin Zayid tarafından misafir edildikten sonra alıkonulduğunu öne sürmüştü.

ÖNDE GELEN MENSUPLARINDAN

Katar'ın 3'üncü emiri Şeyh Abdullah bin Casim'in torunu, 4'üncü emiri Şeyh Ali bin Abdullah'ın oğlu ve 5'inci emiri Şeyh Ahmed bin Ali'nin de kardeşi olan Abdullah, Al Sani ailesinin önde gelen mensuplarından biri olarak biliniyor.

Abdullah, geçen ağustos ayında Suudi Arabistan ile Katar arasındaki hac krizinde ara bulucu rolüyle gündeme gelmişti.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR


Yorumları Göster
Yorumları Gizle