GeriDünya Bütün dünya yardım elini uzatıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bütün dünya yardım elini uzatıyor

Katrina kasırgası New Orleans ve çevresini yerle bir ettikten sonra etkisini yitirdi. Ancak geride 1.3 milyon evsiz insan bıraktı. Felaketzedelerin tek sorunları evsiz kalmak da değil. Kent açlık ve salgın hastalık tehlikesiyle karşı karşıya. Yağma olayları başladı. Dünyanın dört bir yanındaki resmi ve özel kuruluşlar felaketzedelere yardım elini uzatmak için hazır bekliyor.
  Felaketin fotoğrafları

ABD'nin Katrina kasırgasının yol açtığı felaketin üstesinden gelmekte zorluk çekmesi üzerine Birleşmiş Milletler (BM), felaketzedelerin yaralarını sarmak üzere ABD'ye resmen yardım önerdi.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, BM Sözcü Yardımcısı Marie Okabe aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, “Artık açıktır ki Katrina kasırgası büyük bir felakete yol açmıştır. Zarar ilk anda hepimizin düşündüğünden çok daha ileri boyuttadır. Dünyanın farklı bölgelerindeki felaketlere cevap verme açısından daime en cömert olan Amerikan halkının kendisi şu an acı dolu bir felaketle karşı karşıya bulunmaktadır" dedi.

ABD'nin bu tür bir felaketin üstesinden gelmeye yönelik en hazırlıklı ülke olduğunu da hatırlatan Annan, açıklamasında “Ancak, bu acil durumun boyutları Amerikalılara diğer ülkelerden malzeme sağlama ya da diğer felaketlerden edindiğimiz tecrübeleri aktarmamızı gerekli kılmaktadır” görüşüne yer verdi.

ABD HER TÜR YARDIMA AÇIK

BM'nin ABD'ye yardım teklifi ilk olarak Çarşamba günü BM Acil Yardım Koordinatörü Jan Egeland'ın ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi John Bolton'a yazdığı mektupla dile getirmişti. Ancak BM'ye bu teklif için teşekkür eden ABD yetkilileri, herhangi bir yardım talebinde bulunmamışlardı. Dün ise ABD, yabancı ülkelerden yapılacak yardımlara açık olduğunun sinyalini vermişti.

Bu arada, BM'nin Cenevre'deki İnsani İşler Eşgüdüm Bürosu yetkilileri, BM'nin doğal afetlerde uzman ilkyardım ekiplerinin, ABD'nin talebi durumunda bu ülkeye gönderilmek üzere alarm durumuna geçirildiğini belirtti.

Elisabeth Byrs, tüm dünya ülkelerindeki 6 ila 8 kişiden oluşan acil yardım ekiplerinin Amerikan hükümetinin isteği durumunda bu ülkeye gitmek üzere hazır beklediğini söyledi.

TAYVAN VE ALMANYA YARDIM HAZIRLIĞINDA 

Tayvan da, Katrina kasırgasından etkilenen afetzedelere yardım için ABD'ye 2 milyon dolar gönderme kararı aldığını açıklarken, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder de Amerikalı afetzedelere yapılacak yardım hazırlığını kişisel olarak koordine edecek.

Alman hükümet sözcüsü Bela Anda, Amerikan Başkanı George Bush'un Alman yardımını ilke olarak kabul ettiğini bildirdi.  

SRİ LANKA DA YARDIM ÖNERİSİNDE BULUNDU

Sri Lanka hükümeti, ABD'yi vuran Katrina kasırgasının kurbanlarına 25 bin dolar yardım sözü verdi.

Hükümet, ABD'de yaşayan Sri Lankalı doktorlardan da hizmeti esirgememelerini istedi.

Paranın, ilk etapta kullanılmak üzere Amerikan Kızılhaçı'na bağışlanacağı kaydedildi.

ABD'nin Sri Lanka ve Maldivler Maslahatgüzarı James F. Entwistle, Sri Lanka'nın, Amerikan tarihinin en büyük felaketlerinden biri olan Katrina Kasırgası'nın kurbanlarına gösterdiği ilgi ve yardımı takdir ettiklerini söyledi.

Entwistle, Sri Lanka'nın, vatandaşlarının acılarını hafifletmeye yardım sözünün iki ülke arasındaki derin dostluk ilişkilerini ortaya koyduğunu kaydetti.

ABD, geçen aralıkta Güney Asya'yı vurduğunda Sri Lanka'da da 31 bin kişinin ölümüne yol açan tsunami felaketinden sonra Sri Lanka'nın yardımına koşan ülkelerin başında gelmişti.

SARAYBOSNA'DA BİR BİLGİSAYAR ŞİRKETİ KAMPANYA BAŞLATTI

Saraybosna'daki bir özel televizyon kanalı ile bir bilgisayar şirketi kampanya düzenledi.  Televizyon kanalı tarafından yapılan açıklamada, ABD'deki kasırga felaketzedelerine yardım için para toplanacağı bildirildi.

Gazeteci Adnan Rondic, Bosna halkının, Amerikan vatandaşlarının kendilerine savaş sırasındaki (1992-1995) yardımlarını unutmayacağını belirterek, halkın bu iyiliğin karşılığını vereceğini umduğunu söyledi. Çocuklara yönelik bilgisayar firması olan PC KIDS'in yöneticisi Amira Sabic de Saraybosna'daki ABD Büyükelçiliği ile temasa geçtiklerini kaydederek, bu düzenledikleri kampanya için büyükelçiliğin en kısa zamanda bir banka hesabı açması gerektiğini belirtti.

Singapur da kasırga felaketindeki kurtarma çalışmalarına destek için 3 askeri helikopter gönderdiğini bildirdi.

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yardım faaliyetleri eğitimi için Teksas'daki ABD üssünde bulunan CH-47 Chinook tipi 3 helikopterin, kasırganın vurduğu Louisiana'daki Fort Polk üssüne gittiği kaydedildi.

AVUSTRALYA DA YARDIMA HAZIR

Avustralya Başbakanı John Howard, güneyi kasırga felaketine uğrayan ABD'ye yardım ekipleri ve mali yardım gönderme önerisinde bulundu.

ABD'nin en yakın müttefiklerinden Avustralya'nın Başbakanı Howard, özel bir radyoya yaptığı açıklamada, en etkin yardım yönteminin afet bölgesine uzman ekip göndermek olduğunu belirterek, felaketzedeler için ayrıca 10 milyon Avustralya Doları (7.5 milyon ABD Doları) mali yardım yapacaklarını söyledi.

Mali yardımın afetzedelere özellikle gıda ve battaniye satın alınması için Amerikan Kızılhaçı'na teslim edileceğini belirten Howard, ABD'nin felakete uğrayan diğer ülkelere cömert yardımından ötürü bu ülkeye yardımın gerekliliğine işaret etti.

AB, DIŞİŞLERİ BAKANLARI'NIN DA GÜNDEMİNDE
  
Galler'in Newport kentinde toplanan AB dışişleri bakanları da kasırga felaketine uğrayan ABD'ye yardım etme isteklerini dile getirdiler.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, “Yardımı talep edecek olan Amerikan hükümeti, ancak AB üyesi ülkeler ve birlik yardım etmek istiyor” dedi.

Straw, bir soru üzerine, petrolden ziyade insani yardım yapmayı düşündüklerini söyledi.

CELİNE DİON'DAN FELAKETZEDELERE 1 MİLYON DOLAR

Kanadalı şarkıcı Celine Dion, Katrina kasırgası felaketzedeleri için kullanılmak üzere, ABD Kızılhaçı'na 1 milyon dolar yardımda bulunacağını açıkladı.

Şarkıcının menajeri tarafından yayımlanan bildiride, Dion'un, bir Las Vegas kumarhanesinde vereceği konserin biletlerinden elde edilecek gelirin bu bağışı oluşturacağı belirtildi.

Celine Dion, geçen mayıs ayında da tsunami felaketzedeleri için bir konser vermiş, buradan elde edilen 1 milyon doları aşkın gelir, UNICEF'e yönlendirilmişti.

ABD SENATOSU 10.5 MİLYARLIK YARDIM PAKETİNİ KABUL ETTİ

ABD Kongresi'nin üst kanadı Senato, Başkan George W. Bush'un çağrısı üzerine, ülkenin güney kıyılarını vuran Katrina kasırgasının yol açtığı zararın giderilmesine katkı için 10.5 milyar dolarlık bir ilk yardım paketini kabul etti.

Kongre'nin 6 Eylül'e kadar tatilde olmasına karşın, Bush'un çağrısı üzerine acilen toplanan Senato, bu yöndeki yasa tasarısını itirazsız onayladı.

Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin de aynı yasa tasarısını bugün kabul etmesi bekleniyor. Bunan ardından Bush, yasayı imzalayarak uygulamaya sokacak.

Ancak Katrina'nin yol açtığı zararın, 10.5 milyar doların çok üzerinde olması bekleniyor.

Bush, bu çerçevede, gelecek hafta yeni yardım paketlerinin gündeme gelebileceği yönünde Kongre liderlerini bilgilendirdi.

CHAVEZ BİLE YARDIM ÖNERDİ

Venezuela, Katrina kasırgasından büyük zarar gören ABD'ye yardım teklif etti. Venezuela Dışişleri Bakanlığı, felaketten zarar gören Amerikan halkına yardım etmeye hazır olduklarını, 2000 asker, itfaiyeci, gönüllü ve birçok uzmandan oluşan Simon Bolivar İnsani Yardım Kuvveti'nin harekete geçirilebileceğini açıkladı.

Açıklamada, Amerikalı yetkililerin kabul etmesi halinde, kuvvetin felaket bölgelerine hareket edebileceği belirtildi.

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez de, felaketin açtığı yaralardan büyük üzüntü duyduğunu söyledi ve “Mississipi ve New Orleans'da yaşayan Kuzey Amerikalı kardeşlerimizin yaşadığı korkunç bir trajedi” dedi.

Chavez, konuşması sırasında ABD'deki felakete değinerek, ABD Başkanı George Bush'a yüklendi.

Venezuela Devlet Başkanı, “Tatillerin Kralı” olarak nitelediği Bush'un, felaketle mücadelede ve tahliyeleri planlamada başarısız olduğunu, “kaçmanız gerek” demekten başka bir tavsiyede bulunmadığını ileri sürdü.

Chavez, ABD'nin felaket öncesinde plan yapmak için zamanı olduğunu, ancak bunu değerlendiremediğini söyledi.

Öte yandan, Venezuela devlet petrol şirketinin sahibi olduğu Houston merkezli Citgo adlı firma, yardım çabalarına destek amacıyla, Chavez'in de desteğiyle 1 milyon dolarlık yardımda bulunacağını açıkladı.

TÜRK KIZILAYI'NDAN DA YARDIM ÖNERİSİ

Kızılay, ABD'deki “Katrina Tayfunu”ndan zarar görenler için ABD Kızılhaçı'na yardıma hazır olduğunu bildirdi.

Türkiye Kızılay Derneği'nden yapılan açıklamada, ABD'nin güney kıyılarında etkili olan tayfunun, Missisipi, Alabama ve Louisiana eyaletlerinde büyük can ve mal kaybına neden olduğu kaydedildi.

Kızılay'ın, tayfunun meydana geldiği gün ABD Kızılhaçı ile temasa geçerek, yardıma hazır olduğunu bildirdiği ifade edilen açıklamada, afetzedeler için Kızılhaç'ın talepleri doğrultusunda hazırlanacak ihtiyaç listesinin Kızılay'a iletilmesi dahilinde her türlü yardımın yapılacağı belirtildi.
400 BİN ÇOCUK EVSİZ KALDI

BM Çocuk Fonu UNICEF, ABD'nin güney sahillerini vuran Katrina kasırgası nedeniyle 300 bin ila 400 bin çocuğun evsiz kaldığını açıkladı.

UNICEF sözcüsü Damien Personnaz, felaketzedelerin 3'te 1 ya da 4'te 1'inin çocuk olduğunu vurgulayarak, “Bu korkunç. Çünkü haftalar boyu evsiz kalacaklar. Belki de aylar boyu” dedi.

Sözcü, ABD'nin, UNICEF'in maddi yardımına ihtiyaç duymadığını, ancak örgütün felaketzedelere psikolojik destek verme konusundaki tecrübelerinden yararlanabileceğini belirtti.

(Ajanslar)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle