GeriDünya Bush'a eski Başkan Carter'dan ağır eleştiri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush'a eski Başkan Carter'dan ağır eleştiri

ABD'nin eski Başkanlarından Carter'dan yeni Başkan George Bush'a ağır eleştiri. Eski Demokrat Başkanlardan Carter "Bush'un neredeyse yaptığı herşeyden utanç duydum, Bush babasının yolundan gitmeli" diye konuşması ABD'de geniş lyankı buldu

ABD'nin eski başkanlarından Demokrat Partili Jimmy Carter, Cumhuriyetçi Partili ABD Başkanı George Bush'un şu ana kadarki performansının hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

 Carter, Georgia eyaletindeki evinde Colombus Ledger Enquirer gazetesine verdiği demeçte, Bush'un hayal kırıklığı yarattığını öne sürdüğü eylemlerini, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell gibi her iki partinin deılımlılarına aldırış etmemesi, İsrail'in Gazze Şeridi'ndençekilmesi için yeterince baskı yapmaması, Anti Balistik Füze Antlaşması'nı tanımamakla tehdit etmesi, insan haklarını desteklememesi olarak sıraladı. Carter, bu eylemlerin sadece en uçtakimuhafazakar Cumhuriyetçi Partilileri memnun etmeye yaradığını kaydetti.

 Bush'un Ocak ayında görevi devraldığı yemin töreninde bulunan az sayıdaki Demokrat Partililerden biri olan Carter, ''Bush'un, neredeyseyaptığı her şeyden hayal kırıklığı duydum. Halbuki Bush'un başkanlığı için taşıdığım büyük umutlar nedeniyle yemin törenine katılmaya gönüllü olmuştum'' dedi.

 Tartışmalı başkanlık seçimi sürecinin ardından Bush'un, Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti arasında tam olarak ikiye bölünen ABD'de birleştirici rol oynayacağını düşündüğünü belirten Carter şunları söyledi:

 ''Bush'un daha ılımlı bir lider olmasını beklerdim. Ancak katı şekilde yönetiminin muhafazakar üyelerini memnun edecek yönde ilerliyor. Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Savunma Bakanı Donald Rumsfeld gibi, Dışişleri Bakanı Colin Powell gibi daha ılımlı kişiler,uluslararası ilişkilerde basit karar mekanizmasından uzak tutuluyor.''

 Bush'a ''Babanın yolundan git'' öğüdü veren Carter, Batı Şeria'daki İsrailli yerleşimcilerin bu bölgeden uzaklaştırılması için baskı yapılması gerektiğini, Bush'un babası, ABD'nin eski başkan George Bush'un ve kendisinin bu şekilde davrandığını kaydetti.

 Eski Başkan Bill Clinton dönemini de eleştiren Carter, dönemin Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'ın, Afrika'ya hiç uğramadan önce, Ortadoğu'ya 26 seyahat yaptığını belirterek, ''Afrika'daki çatışmalar,Ortadoğu'dakilerden daha ciddi'' dedi.  Eski ABD başkanlarının, kendilerinden sonra gelenleri eleştirmesi,yaygın olmayan bir gelenek olarak görülüyor.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle