GeriDünya Bush ile çiftliğinde gizli anlaşma yapmadım
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush ile çiftliğinde gizli anlaşma yapmadım

Bush ile çiftliğinde gizli anlaşma yapmadım
refid:13633112 ilişkili resim dosyası

İngiltere eski başbakanı Blair, Irak Savaşı soruşturmasında işgalin haklı olduğunu savundu ve “Bush ile 2002’de Teksas’taki çiftliğinde görüşürken gizli anlaşma yapmadım” dedi.

BLAIR BÖYLE PROTESTO EDİLDİ

İNGİLTERE eski başbakanı Tony Blair, Chilcot Komisyonu tarafından gerçekleştirilen soruşturma kapsamında dün Londra’da ifade verdi. Aralarında Irak’ta ölen İngiliz askerlerinin ailelerinin de bulunduğu salona protestolara yakalanmamak amacıyla erken gelen Blair, yine de 150 gösterici tarafından karşılandı. Göstericiler, eski başbakan içeri girerken, “Blair yalan söyledi, binler öldü” ve “Tony’i hapsedin” sloganları attı.

Blair, beş üyeli komisyon tarafından akşama kadar, toplam 6 saat sorgulandı. En çarpıcı sorulardan biri, Blair’in, İngiliz meclisinin Irak’ı işgalini onaylayan kararından bir yıl önce, 2002’de dönemin ABD Başkanı George W. Bush’a, Teksas’taki çiftliğinde “gizli destek” sözü verip vermediğiyle ilgiliydi. Blair bu soruyu şöyle yanıtladı:

‘Askeri seçeneği konuştuk’

“Tek verdiğim söz, Saddam ile mücadeleye bağlılığımla ilgiliydi. Bunu da zaten o dönemde açıkça ifade ediyordum. Çiftlikte askeri seçeneği de konuştuk. Fakat Bush’a İngiltere’nin işgali düşünmeden önce diplomatik yolları tüketmekte ısrarcı olduğunu söyledim.Kesinlikle konu kitle imha silahları meselesiydi. Bu silahları yok etmenin başka yolu kalmadığında Saddam’ı devirmeyi düşündük” dedi.

Kendisini akladı İran’ı işaret etti

Tony Blair özetle şunları söyledi:

Aslında Saddam’ın teşkil ettiği tehdide daha uzun süre tahammül edebilirdik. Fakat 11 Eylül saldırıları ABD’nin risk algısını değiştirdi.

Irak’ta kitle imha silahı olmadığını bilsem, elbette askeri seçeneği desteklemezdim.

Saddam’ın 45 dakikada kitle imha silahlarını ateşleyebileceği bilgisi hatalıydı. Bu yanlış bilgi gazetelere yansıdığında bunu düzeltseydik daha iyi olurdu.

2010 İran’ının arz ettiği tehdit, 2003 öncesi Irak’ın oluşturduğu nükleer tehditten daha büyük.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle