GeriDünya Bu saatle havaya uçuracaklardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu saatle havaya uçuracaklardı

Bu saatle havaya uçuracaklardı
refid:14601468 ilişkili resim dosyası

New York'taki ünlü Times Meydanı'nda ele geçirilen patlayıcı yüklü aracın sırrını çözmeye çalışan ABD polisi, güvenlik kameralarında belirlenen bir şüpheli üzerinde yoğunlaştı. ABD'yi ayağa kaldıran saldırı girişiminin ardından yetkililer bu şahsı bulmak için seferber olurken, bomba yüklü araçta bulunan çalar saat medyayla paylaşıldı.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER / WEB TV

ABD BU ADAMIN PEŞİNE DÜŞTÜ / FOTO GALERİ

NEW YORK'TA BOMBA PANİĞİ / FOTO GALERİ

ÖLDÜRÜLDÜĞÜ AÇIKLANAN TALİBAN LİDERİNİN VİDEOSU YAYIMLANDI

New York polis komiseri Ray Kelly, terör eylemi girişimi olduğundan kuşkulanılan patlayıcı yüklü araç ile ilgili soruşturmanın devam ettiğini ve bölgedeki kamera görüntülerinde 40'lı yaşlarında beyaz bir şüphelinin belirlendiğini ifade etti.         

Görüntülerdeki kişi, bulunan aracın çok yakınlarında üzerindeki koyu renkli gömleği çıkarıp bir çantaya koyuyor. Koyu renkli gömleği çıkardıktan sonra üzerinde kırmızı bir gömlek kalan şüpheli şahıs, olay yerinden uzaklaşırken birkaç kez de arabanın olduğu yere dönüp bakıyor.

Yetkililer şimdi bu kişinin kimliğini saptamaya ve bomba yüklü araçla ilgisi olup olmadığını bulmaya çalışıyor.

1993 model Nissan Pathfinder'ın içinde bulunan araç gereçlerin görüntüleri bugün medyaya dağıtıldı. Araçta, ABD’de özellikle barbekülerde kullanılan üç adet propan tüpü, 20’şer litre benzin dolu üç bidon, havai fişekler, zaman ayarında kullanılan elektronik devreler ve iki çalar saat bulunmuştu.

Polis yetkililerinin, sahte plakalı otomobilin kayıtlı kullanıcısıyla konuştukları ancak araç şoförünü halen bulamadıkları belirtildi.

Kayıtlı kullanıcının kimliği hakkında bilgi verilmezken, yetkililer tarafından şüpheli olarak değerlendirilip değerlendirilmediği de belli değil.

Şasi numarası silinmiş şekilde bulunan patlayıcı yüklü aracın plakası sahte çıkmıştı.

TALİBAN ŞÜPHESİ
ABD'yi ayağa kaldıran saldırı girişimini Pakistan Talibanı üstlendi. İslami bir web sitede yayımlanan açıklamada, “Pakistan Talibanı New York saldırısının Irak’ta öldürülen iki lideri El Bağdadi, Ebu Hamza Muhacir ve Müslüman şehitlerin intikamı olduğunu duyurdu” denildi.

Ancak New York polis komiseri Kelly şu an itibarıyla ellerinde Taliban’ın iddialarını destekleyecek “bir kanıt olmadığını” söyledi.

Bir teröristin illa bir örgüte bağlı olması gerekmediğini söyleyen Kelly, "Tek başına bir kişi de bunu yapabilirdi" dedi.

Kelly, saldırının hedefinin Times Meydanı'ndaki Viacom Şirketi'nin binası olup olmadığı ilgili soruya ise, "Şimdilik hiçbir şeyi reddetmiyoruz" diye cevap verdi. Viacom Şirketi'nin yapımcısı olduğu "South Park" çizgi filmi dizisinde geçtiğimiz günlerde Hz.Muhammed'e hakaret içeren görüntüler kullanılmıştı.

ABD Ulusal Güvenlik Bakanı Janet Napolitano ise olayı “potansiyel bir terörist saldırı” olarak nitelendirdi ancak bunun İslamcı bir grubun işi mi yoksa ülke içinden bir saldırganın işi mi olduğunu netleştirmedi.

ÖLDÜRÜLDÜ DENİLDİ GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI
Saldırı girişimini Taliban'ın üstlenmesinin hemen ardından ise bu örgüte yakınlığıyla bilinen bir sitede, ABD saldırısı sonucu öldürüldüğü iddia edilen Pakistan Taliban Hareketi lideri Hakimullah Mesud'un video görüntüleri yayımlandı.

Görüntülerde Mesud, ABD'yi tehdit ediyor ve yakın gelecekte Amerika'nın büyük kentlerinin birinde ses getirecek eylem yapacağını söylüyor.

BÜYÜK PANİK
Times Meydanı’nda hayat önceki akşam yerel saatle 18.30’da (TSİ dün 01.30) durdu. Barut kokusu alan bir tişört satıcısının ihbarı üzerine tiyatrolarıyla ünlü Broadway’in merkezine gelen atlı bir polis memuru, içinden dumanların yükseldiği yeşil Nissan Pathfinder’ın etrafında güvenlik kordonu oluşturdu. Kısa sürede onlarca polis otosu ve itfaiye aracı bölgeye geldi. Dünyanın en çok ziyaret edilen mekanlarından olan Times Meydanı’ndaki binlerce turist tahliye edildi, birçok cadde trafiğe kapatıldı.

Güvenli mesafede tutulan halkın meraklı bakışları altında kontrollü bir patlamayla bomba etkisiz hale getirildi.

NEW YORK'U KURTARAN TEZGAHTARLAR
Vietnam’da savaşmış olan Lance Orton’un tanıdık olduğu barut kokusu, New York’u büyük bir saldırıdan kurtardı. Tişört sattığı tezgâhın yanına park edilmiş araçtan duman yükseldiğini gören Orton ve çanta satıcısı Duane Jackson’ın ihbarı üzerine gelen polis, aracın patlayıcı yüklü olduğunu gördü. Saatler boyunca polise ifade vermek zorunda kaldığı için canı sıkılan Orton, röportaj isteyen basını da tersledi.

ÇOK ÖLÜMCÜL OLABİLİRDİ
Olay yerinde basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Michael Bloomberg, “Çok ölümcül olabilecek bir eylemi önlediğimiz için çok şanslıyız. Kanlı bir olayı atlattık. Bomba ev yapımı ve amatörce görülüyor, ama kuşkusuz patlayabilirdi” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle