GeriDünya Brezilya'da başkanlık seçimleri: Aşırı sağcı aday Bolsonaro önde
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Brezilya'da başkanlık seçimleri: Aşırı sağcı aday Bolsonaro önde

Brezilya'da başkanlık seçimleri: Aşırı sağcı aday Bolsonaro önde

Latin Amerika'nın en gelişmiş ekonomisi Brezilya başkanını seçiyor. 147 milyon seçmenin bulunduğu ülkede 28 Ekim pazar günü gerçekleştirilecek başkanlık seçimlerinin ikinci turunda aşırı sağcı aday Jair Bolsonaro yapılan son anketlere göre önde gözüküyor.

Katolik nüfusun yoğun olduğu ülkede evanjelistler tarafından desteklenen Bolsonaro 7 Ekim'de yapılan seçimlerin ilk ayağını oyların yüzde 46'sını alarak önde kapadı.

Eşcinsel evliliğine ve kürtaja karşı olmasıyla bilinen Sosyal-Liberal Parti'nin adayı Bolsonar, IBOPE Enstitüsü'nün 23 Ekim'de gerçekleştirdiği son ankete göre oyların yüzde 57'sini alıyor. Bolsonaro'nun rakibi İşçi Partisi'nin adayı Fernando Haddad ise yüzde 43 oranında kalıyor.

Haddad ilk turda oyların yüzde 29'unu alarak Bolsonaro ile yarışacak isim olmuştu.

Euronews'te yer alan habere göre; yolsuzluk, uyuşturucu ve şiddet olayları görülen ülkede seçimlerin birinci turu öncesinde de gazetecilere, solcu militanlara ve eşcinsellere saldırılar düzenlendi. 63 yaşındaki popülist aday Bolsonaro da eylül ayı başında bir yürüyüş sırasında saldırıya uğradı.

Brezilya'da, 2003-2016 yılları arasında devlet başkanı İşçi Partili Lula da Silva ve sonrasında Dilma Rousseff oldu. 31 Ağustos 2016'dan bu yana Brezilya Devlet Başkanlığı görevini Michel Temer yürütüyor.

Brezilya başkanlık seçimleri öncesi yolsuzluk suçlamasıyla hapiste bulunan eski lider Lula da Silva'nın aday olup olamayacağı tartışmalara neden olmuştu.

Brezilya Yüksek Seçim Mahkemesi, Lula'nın seçimler de aday olamayacağını açıklayınca İşçi Partisi 55 yaşındaki Haddad'ı aday olarak gösterdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle