GeriDünya Boko Haram hilafet ilan etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  27
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boko Haram hilafet ilan etti

Boko Haram hilafet ilan etti
refid:27068578 ilişkili resim dosyası

Boko Haram terör örgütü Nijerya'nın kuzeydoğusundaki bir kasabada hilafet ilan etti. Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) de geçtiğimiz aylarda Irak'ta hilafet ilan ettiğini duyurmuştu.

Yerel internet haber sitesi Sahara Reporters tarafından ele geçirilen bir videoda, "Gwoza'daki zaferimiz ve Gwoza'yı hilafet devletinin bir parçası yaptığı için Allah'a şükürler olsun" ifadelerini kullanan Boko Haram lideri Ebubekir Şekau, Abuja ve Yobe eyaletinin Damaturu kentine yapılan saldırıların başarılı olduğunu söyledi.

Haziran ayından beri video yayınlamayan örgütün lideri, temmuz ayında Damboa'ya düzenlenen saldırıları da üstlendi.

Videoda, "Biz bir hilafet devletiyiz. Nijerya'yı tanımıyoruz" sözlerini kullanan Shekau, hilafetlerinin IŞİD tarafından ilan edilen hilafetin bir parçası olup olmadığını belirtmedi.

Örgüt lideri Shekau, Boko Haram'ın 2009'da şiddet eylemlerine başlamasından beri ilk kez "hilafet" sözcüğünü kullandı.

Nijerya ordusu sözcüsü Chris Olukolade, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Shekau'nun sözlerinin boş iddialardan ibaret olduğunu belirterek, Nijerya devletinin toprak bütünlüğünü ve egemenliğini koruduğunu söyledi.

Boko Haram hilafet ilan etti

Boko Haram'ın dün yayınladığı toplu infaz videosu... Görüntülerin nerede çekildiği açıklanmadı.

Nijerya, ilk olarak ülkenin kuzeydoğusunda ortaya çıkan ve kısa sürede başkent Abuja da dahil ülkenin her tarafına yayılan Boko Haram terör örgütüyle beş yıldır mücadele ediyor. Boko Haram, sadece bu sene en az 4 bin kişinin ölümüne, milyonlarca kişinin yerlerinden olmasına neden oldu.

Örgüt, Nisan ayında bir okuldan 276 kız çocuğunu kaçırmasıyla dünya gündemine oturmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle