GeriDünya BM'de İran-ABD gerginliğini Türkiye yatıştırdı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM'de İran-ABD gerginliğini Türkiye yatıştırdı

BM'de, küçük ve hafif silahların yasa dışı ticaretinin engellenmesine yönelik olarak düzenlenen toplantıda, İran ve ABD arasında sonuç bildirisi konusunda yaşanan gerginliği Türkiye yatıştırdı.

BM Eylem Programı çerçevesinde, küçük ve hafif silahların yasa dışı ticaretinin engellenmesi için iki yılda bir düzenlenen uygulama toplantısının sonunda kabul edilecek sonuç bildirisi üzerinde, İran ile ABD heyetleri arasında gerginlik çıktı.

İran heyeti, BM'deki bu toplantıya katılmak için Tahran'dan gelmek isteyen İranlı yetkililere ABD'nin ülkeye giriş izni vermediğini belirterek bu durumu eleştiren bir paragrafı sonuç belgesine eklettirmek istedi. ABD heyetinin buna karşı çıkması üzerine İran heyeti sonuç bildirisinin kabulünü engelleyeceğini söyledi.

Edinilen bilgiye göre, Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan araya girerek, İran'ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Muhammed Hazayi'yi konuyla ilgili olarak aradı ve İran tarafını, sonuç bildirisini bloke etmemeye razı etti.

BM'deki toplantıya Türkiye'yi temsilen katılan diplomat İsmail Çobanoğlu, daha sonra yeniden toplanan oturumda, İran tarafının tutumunu değiştirdiğini ve sonuç bildirisini ekleme yapmadan kabul edeceğini açıkladığını bildirdi. Bunun üzerine salonda büyük bir alkış koptu ve ardından sonuç bildirisi kabul edildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle