GeriDünya BM Savaş Suçları Mahkemesi: Serebrenitsa katliamı soykırım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM Savaş Suçları Mahkemesi: Serebrenitsa katliamı soykırım

Eski Yugoslavya için Hollanda'nın Lahey kentinde kurulan BM Savaş Suçları Mahkemesi, 1995 yılında Srebrenitsa'da Sırpların yaptığı katliamın sorumlusu Sırp General Radislav Kristiç'in 35 yıl hapse mahkum ederken, Srebrenitsa katliamını ilk kez 'soykırım' olarak nitelendirdi.

Soykırım nitelemesi, Mahkeme Başkanı Theodor Meron tarafından, daha önce hapis cezasına çarptırılan Sırp General Radislav Kristiç'in (56) tekrar yapılan duruşması öncesinde açıklandı. Mahkeme, Sırp General Radislav Kristiç'i soykırım suçundan 35 yıla mahkum etti.

Savcılığın hakkında ömür boyu hapis cezası istediği Sırp general, 2001 yılında, 46 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Sanık avukatları, mahkemeye sunulan ilk belgelerin yeterli ve doğru olmadığını öne sürerek, yeniden yargılanması istemiyle karara itiraz etmişlerdi.

Mahkemenin bugün başlayan duruşmada açıkladığı karar çerçevesinde, şu ana kadar ilk kez bir sanık İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ''soykırım'' işlemek suçundan yargılandı.

SOYKIRIMCI GENERALE 35 YIL HAPİS

Üst Mahkemeye yapılan itiraz üzerine yeniden yargılanan Sırp general hakkındaki kararda, 1995 yılında Srebrenitsa'da yapılan soykırımın asıl sorumlusu olmadığı, ancak soykırım suçunun işlenmesine, emrindeki asker ve araç-gereçlerle katkıda bulunduğu için bu cezaya çarptırıldığı bildirildi. 

Bugün yeniden bakılan dava öncesinde, Mahkeme Başkanı Theodor Meron'un, Sırp General Kristiç'in soykırım suçundan yargılanacağını bildirmesiyle uluslararası mahkeme ilk kez, Srebrenitsa katliamı için 'soykırım' nitelendirmesinde bulunmuş oldu.

Bosna-Hersek savaşı sırasında Sırplar, Temmuz 1995'de Srebrenitsa'da büyük bir katliam yapmış ve 8 bin dolayında Boşnak öldürülmüştü. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle