GeriDünya BM Irak'ta yitirdiği itibarını arıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM Irak'ta yitirdiği itibarını arıyor

BM Genel Sekreteri yardımcısı Shashi Tharoor, BM'nin Irak savaşı ile yitirdiği itibarını yeniden kazanmaya çalıştığını söyledi.

BM Enformasyon Komitesi'nin 7 Mayıs'a kadar sürecek yıllık toplantısının açılışında Taroor, BM'nin motivasyonunda bir düşme yaşanmış olsa da dünyanın dört bir tarafındaki hayati görevlerini yerine getirmeye devam ettiğini belirtti.

İletişim ve Kamunun Bilgilendirilmesinden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Tharoor, medyanın terör hareketleri ya da kitle imha silahları gibi tehditlere yoğunlaşmayı tercih ettiğini, milyonlarca insanı etkileyen yoksulluk ve açlık, bulaşıcı hastalıklar ve çevrenin her geçen gün bozulması gibi tehditlere nadiren manşetlerde yer verdiğini belirtti.

Tharoor, sorumlu olduğu birimin Irak gibi sıcak bölgelere dair ya da ''gıda karşılığı petrol'' programındaki yolsuzluklara dair haberleri vermemek gibi seçeneklerinin olmadığını, ancak medyanın önceliklerine göre de zaman zaman hareket edemediklerini ifade etti.  Tharoor, ''Medyanın gündeminde daha büyük bir resmin yer almasını sağlamak için büyük bir çaba içinde olmalı ve daha fazla olmasa bile eşit bir ilgi gösterilmesi gereken dünyada başka kritik alanların da olduğunu hatırlatmamız gerekmektedir'' dedi.

BM Enformasyon Komitesi Başkanı Bangladeş Büyükelçisi Iftekhar Ahmed Chowdhury de, yaptığı konuşmada, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğunun karşı karşıya olduğu acil tehditler konusunda sürekli dikkatleri çekmeye çalıştığını ifade ederek, bu tehditlerin aşırı yoksulluk ve açlık, sağlıklı olmayan içmesuları, çevrenin bozulması ve salgın hastalıklar olduğunun altını çizdi.

Chowdhury, ''2 milyar insan yoksulluk, çevre kirliliği, HIV/AIDS ve engellenebilir hastalıklardan etkileniyor. Bu insanların hayatta kalabilmek ya da daha iyi bir gelecek için tek umutları olarak ise sadece BM kalmış durumda. Şüphesiz BM, dünyanın karşılaştığı bütün problemleri çözemez. Ancak Ortadoğu'daki kargaşa, Filistin sorunu ve Kıbrıs ve Batı Afrika ile ilgili sorunların çözülmesini istiyorsak, bugün BM'ye her gün olduğundan daha fazla ihtiyacımız var demektir'' şeklinde konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle