GeriDünya Biri bastı, diğeri yaydı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  81
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Biri bastı, diğeri yaydı

Biri bastı, diğeri yaydı
refid:3898197 ilişkili resim dosyası

İşte dünyayı medeniyetler çatışmasının eşiğine getiren iki adam. Biri Hz. Muhammed’i terörist kılığında gösteren karikatürleri yayınlanan Jyllands-Posten Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Carsten Juste. Diğeri gazeteyi özür dilemeye ikna edemeyince bunu bir dini davaya dönüştürüp Ortadoğu’ya taşıyan Danimarka İslam Toplumu’nun sözcüsü Ahmed Akkari. Akkari, "Danimarka Başbakanı ile birlikte TV’ye çıkıp protestoları durdurabilirim" dedi.

DANİMARKA’da Hz.Muhammed karikatürlerinin yayımlanmasından sonra beraberinde bir grupla, Ortadoğu ülkelerine sayahat ederek, olayları alevlendiren 28 yaşındaki Ahmed Akkari, ortaya çıkarak, isterse protestoları durdurabileceğini öne sürdü.

Danimarka televizyonu DR 1’deki panele katılan Ahmed Akkari, "Başbakan (Anders Fogh) Rasmussen’e birlikte televizyona çıkarak Müslümanlara seslenme teklifinde bulunuyorum. Ben Müslümanlara seslenirsem olayları durdurabilirim" dedi. Danimarka’nın Arhus şehrinde yaşayan ve Ortadoğu’da aşırı dinci örgütlerle bağlantısı olduğu bilinen Ahmed Akkari, karikatürlerin yayımlanmasının ardından 27 örgütün temsilcisi olarak 75 bin protesto imzası topladıklarını belirterek şöyle konuştu:

"Danimarka’da bizi dinleyen olmadı. Ne politikacılar ne de Jyllands-Posten gazetesinin yönetimi bizi dinlemek istemedi. Bu nedenle biz de davamızı Ortadoğu’ya taşımak zorunda kaldık. Orada siyasi ve dini liderlerle görüştük ve Danimarka’daki durumu onlara anlattık. Bomba patlatmak isteyen terör gruplarına anlatmadık. Biz şiddet istemedik. Fikir ve ifade özgürlüğü, demokratik bir toplumda yaşamak için önemli ve gerekli. Biz diktatörlük altında yaşamak istemiyoruz. Ama ifade özgürlüğünün de sorumluluğu olmalı. Zaten ezilen bir azınlığı aşağılamak için kullanılmamalı. Ben Danimarka kitaplarında daha önce Muhammed resimleri gördüm, ama bu şekilde başında bomba elinde hançerle değil. Jyllands Posten gazetesi, Hz.Muhammed’i terörist gibi gösterdi."

Olayların kontrolden çıktığını belirten Ahmed Akkari, tek suçlunun başlangıçta Müslümanlardan özür dilememekte ısrar eden Jyllands Posten gazetesi yönetimi ve Başbakan Rasmussen’in olduğunu belirterek, "ben gelişen olayları durdurabilirim. Bunun için Başbakan Rasmussen’le televizyona çıkıp çağrıda bulunmam ve Jyllands-Posten gazetesi yönetimi ile bir basın toplantısı düzenlemem gerekiyor" dedi. Ahmed Akkari, Rasmussen’in, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 11 Müslüman ülke büyükelçilerine randevu vermemesi üzerine, Ortadoğu’ya Müslüman ülkelere sahayet ederek, Danimarka’da Müslüman yabancılara karşı uygulanan baskıları anlatmış ve tepki gösterilmesini istemişti.

Hz. İsa karikatürünü basmadılar

Jyllands Posten gazetesinin 2003 yılında basmak istemediği Hz. İsa karikatürünün Christofher Zieler adındaki karikatüristin eseri olduğu anlaşıldı. 2003 yılının Nisan ayında Zieler, Hz. İsa’nın atlamaya hazır kanalizasyon kapağını açarken resmedildiği karikatürü gazeteye götürdü. Zieler, "gazetenin pazar sayılarından sorumlu müdür Jens Kaiser, okurların ve Hristiyanların rahatsız olacağını bahane ederek İsa karikatürlerini basmak istemedi. Oysa benim çizdiğim masumane karikatürler dedemi çok güldürmüştü. Jyllands Posten gazetesi daha önce başka dini karikatürler basmıştı" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle