GeriDünya Bir utanç tarih oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  29
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir utanç tarih oluyor

Bir utanç tarih oluyor
refid:13187718 ilişkili resim dosyası

Sırbistan ile Bosna-Hersek arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için bir adım daha atıldı. Belgrad ile Saraybosna arasında ilk tren seferleri başladı.

KATLİAM BÖYLE HATIRLANMIŞTI

Eski Yugoslavya'nın dağılmasının ardından Balkanlar'da Sırplar, Boşnaklar, Hırvatlar ve Arnavutlar arasında çıkan savaşlarda yüzbinlerce insan can verdi. Sadece Bosna Savaşı'nda 300 binden fazla kişi öldü, bunlardan 200 bini Boşnak idi. Balkanlar'da bugünlerde ise barış rüzgarları esiyor. Sırbistan ile Bosna-Hersek arasında 18 yıl aradan sonra ilk defa tren seferleri başladı.

18 YIL SONRA TREN SEFERLERİ BAŞLADI

Yugoslavya Federasyonu'nun parçalanmasından sonra ortaya çıkan devletler arasında bozulan ilişkileri onarmayı amaçlayan çabalar kapsamında başlatılan seferlerin ilkinde, 3 vagonlu tren Belgrad tren istasyonundan 17 yolcusuyla Saraybosna'ya hareket etti.

Yolculardan sadece 9'unun gezilerini Saraybosna'da bitirmeyi planladığı açıklandı.

Belgrad'daki demiryolu yetkilileri, yeni hattın yaklaşan kış tatilinde insanları daha da cezbedeceğini ümit ettiklerini söyledi.

Belgrad-Saraybosna tren seferi 8 saat sürecek ve bilet fiyatları 45 dolar olacak.

BOŞNAKLARA SİSTEMATİK SOYKIRIM

Bosna Savaşı, Bosna-Hersek'te 6 Nisan 1992 tarihinden 14 Eylül 1995 tarihine kadar sürdü. Avrupa'nın ortasında Üç yıldan fazla süren bu savaş sırasında Uluslararası Kızılhaç Örgütü verilerine göre 312.000 kişi hayatını kaybetti. Savaş 2 milyon kadar insanı da yerinden yurdundan etti. Yakın tarihin en karanlık sayfalarından biri olan bu savaş sırasında ölenlerin 200 bin kadarı Boşnaktı. Boşnaklar 3 yıl boyunca sistematik bir soykırıma tabii tutulurken, başta ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri savaşı seyretmişti.

7 ÜLKE DOĞDU

Eski Yugoslavya'nın dağılmasının ardından çıkan savaşlar sonucunda Sırbistan, Slovenya, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Kosova, Karadağ ve Makedonya olmak üzere 7 ülke doğdu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle