GeriDünya Bingazi Başkonsolosu Davutoğlu: Tahliye süreci başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bingazi Başkonsolosu Davutoğlu: Tahliye süreci başladı

Türkiye'nin Bingazi Başkonsolosu Ali Davutoğlu, bu kentteki Türk vatandaşlarının can güvenliğinin kalmadığını, acilen tahliyelerinin gerektiğini belirterek, “Hükümetimiz yoğun çaba gösterdi ve tahliye süreci başladı” dedi.

Libya'da yaşayan Türklerin yurda getirilmesi için gönderilen “Orhan Gazi-1” feribotuna binen ilk kişi, hasta bir Türk vatandaşı oldu. Diğer vatandaşlar da işlemlerinin tamamlanmasının ardından feribota alınacak.

Bu arada Türkiye'nin Bingazi Başkonsolosu Davutoğlu, limandaki vatandaşların ve gemide bulunanların alkışları eşliğinde feribota bindi. Son duruma ilişkin AA ve TRT'ye açıklama yapan Ali Davutoğlu, Bingazi ve çevresinde 6500 Türk vatandaşının yaşadığını, bu kişilerin çalıştıkları inşaat şirketlerinin tahrip edildiğini, yıkıldığını ve yağmalandığını söyledi.

Davutoğlu, “Vatandaşlarımızın can güvenliği kalmadı. Acilen tahliyesi gerekti. Hükümetimiz yoğun çaba gösterdi ve tahliye süreci başladı” diye konuştu.
Bingazi Limanı'ndan Türkiye'ye 3 bin vatandaşın götürüleceğini anımsatan Davutoğlu, “Çevrede henüz bu bölgeye ulaşamayan vatandaşlarımız da var. Örneğin Derne'de, güneyde çöl bölgesinde kalan vatandaşlarımız var. Oralardan buraya ulaştıkları takdirde onların da tahliyesi için uçak veya gemi gönderilecek” dedi.
Başkonsolos Davutoğlu, Bingazi'deki tahliye işlemlerinin büyük bir bölümünün tamamlandığını da sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle