GeriDünya Beşinciyi arıyorlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beşinciyi arıyorlar

Son 10 gün içinde dünyanın en sık başkan değiştiren ülkesi unvanını kazanan Arjantin, yeni yıla lidersiz ve parasız girdi. Kongre üyeleri yılbaşı gecesi, geçici devlet başkanı olmayı kabul edecek bir ‘babayiğit’ arayışı içindeydi. Son 10 gün içindeki beşinci başkan olacak bu kişinin büyük ihtimalle Peronist Partili Eduardo Duharde olacağı söyleniyor.

Ekonomik kriz çıkmazındaki Arjantin'de Devlet Başkanı Fernando de la Rua'nın halk ayaklanması sonucu istifa etmesinin ardından başlayan liderlik krizinde dün yeni bir sürece girildi. Arjantin Kongresi, 20 Aralık'ta istifa eden Rua'nın görev süresinin dolacağı 10 Aralık 2003 tarihine kadar geçici devlet başkanlığını üstlenecek kişiyi seçmek üzere dün akşam toplandı. Geçici başkanın mart ayında yapılacak erken seçime kadar ülkeyi yönetmesi öngörülüyordu. Ancak Kongre'deki son eğilim, Rua'nın görev süresinin sonuna kadar geçici bir yönetimin iş başında olması.

Geçici devlet başkanlığı görevini ancak bir hafta sürdürebilen Adolfo Rodriguez Saa'nın yerine seçilebilecek kişiler arasında en kuvvetli aday olarak, Kongre'de çoğunluğu elinde bulunduran Peronist Parti'den Senatör Eduardo Duhalde gösteriliyor.

Eski başkan yardımcısı ve Buenos Aires valisi olan Duhalde, Kongre'de temsil edilen bütün partilerin üzerinde uzlaştığı bir isim olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte yeni geçici başkanın görev süresi konusunda anlaşmazlık var. Bu konuda bölge valilerinin görüşü büyük önem taşıyor. Buenos Aires'in Peronist Partili güçlü valisi Carlos Ruckauf, Duhalde'nin seçilmesi halinde Aralık 2003'e kadar görevde kalması gerektiğini söyledi. Ancak Cordoba bölgesinin merkez eğilimli valisi Jose Manuel de la Sota ‘‘35-40 gün içinde erken seçime gidilmelidir’’ diye görüş bildirdi.

Kongre üyeleri yeni bir aday üzerinde uzlaşma yollarını ararken Arjantinliler belirsiz bir yıla girmenin huzursuzluğunu yaşıyordu. İstifa eden Saa'nın isteği üzerine bankalar pazartesi günü de açık kaldı. Bankadan nakit çekme miktarını ayda bin dolarla sınırlayan kararın ardından halk bankaların önünde uzun kuyruklar oluşturdu.


Arjantin'de 10 günün başkanları

1- Fernando de la Rua:
Krizden bunalan halkın dükkanları yağmalaması ve şiddet olayları üzerine 20 Aralık'ta istifa etti.

2- Ramon Puerta: Rua'nın yardımcısı daha önce istifa ettiği için, Anayasa uyarınca Senato Başkanı Puerta 48 saatliğine başkanlığı vekaleten üstlendi.

3- Adolfo Rodriguez Saa: Puerta'nın 48 saatlik süresi dolunca 23 Aralık günü Peronist Partili Rodriguez Saa geçici başkan olarak görevi devraldı.

4- Eduardo Camano: Saa, 30 Aralık günü istifa etti. Senato Başkanı Puerta da yeniden başkan vekili olmamak için istifa etti. Böylece görev, 48 saatliğine Meclis Başkanı Camano'ya geçti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle