GeriDünya Berlin’de Mevlana Günleri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Berlin’de Mevlana Günleri

Berlin’de Mevlana Günleri

Almanya’nın başkenti Berlin’de Mevlana’yı anmak amacıyla düzenlenen Berlin Mevlana Günleri etkinliğinde sema gösterisi yapıldı ve ressam İsmail Acar’ın eserleri izlenime sunuldu.

İSTANBUL’un Beyoğlu Belediyesi, Kültür Kenti Vakfı ve Berlin Yunus Emre Enstitüsü iş birliğiyle Konya Büyükşehir Belediyesi’nin de katılımıyla düzenlenen Berlin Mevlana Günleri programının açılışı, Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliğinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, açılış törenindeki konuşmasında, bütün dünyayı birliğe, dirliğe, barışa, dostluğa ve beraberliğe çağıran Mevlana’nın mesajının bugün de gönülden gönüle dolaştığını, asırlardır yaşayan öğütlerinin bundan sonra da unutulmayacağını ifade etti.
Berlin Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Faruk Akyol ise Mevlana’nın sadece Anadolu’nun çıkardığı bir değer değil, dünyaya mal olmuş büyük bir insan olduğunu söyledi. Mevlana bir barış, sevgi ve dostluk insanı olduğunu belirten Akyol, “Her şeyden önemlisi bir İslam mütefekkiri, bir İslam aşığı. Dolayısıyla onun barışını, onun sevgisini, onun dostluğunu İslam’dan ayrı düşünmek mümkün değil” dedi. Akyol, Mevlana’nın mütefekkirliğinin yanında çok önemli bir şair olduğunu dile getirerek, edebiyata da önemli bir katkısı bulunduğunu sözlerine ekledi.

SEMA GÖSTERİSİ YAPILDI

Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu sema gösterisi sundu.
Daha sonra ressam İsmail Acar’ın ‘Rumi’ adlı sergisi açıldı. Acar, sergisinde, hoşgörünün en önemli simgelerinden Mevlana’nın 42 eserle anlatıldığını belirterek, yağlı ve sulu boya, karakalem ve eski katı tekniğiyle yapılmış eserlerinin yer aldığını kaydetti. Etkinliğe Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın ve Kültür Kenti Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Bülent Katkak ile çok sayıda Türk ve Alman katıldı.
Kamer Batıoğlu’nun ‘Semazen’ adlı resim sergisinin açılışının yanı sıra belgesel film gösterimi ve sema gösterilerine yer verilecek etkinlik pazar akşamı sona erecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle