GeriDünya Berlin'de duvarı yapanlarla yıkanlar koalisyon kurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Berlin'de duvarı yapanlarla yıkanlar koalisyon kurdu

Almanya'nın eyalet konumundaki başkenti Berlin'de Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Doğu Almanya'daki eski Komünist Parti'nin devamı niteliğindeki Demokratik Sosyalizm Partisi (PDS) arasında sürdürülen koalisyon görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Böylece Berlin Duvarı'nın yıkılmasından tam 12 yıl sonra komünistler iktidara ortak oldu.

21 Ekim'de yapılan erken seçimlerden sonra SPD, Birlik 90/Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) arasında sürdürülen ‘‘Üçlü koalisyon’’ görüşmelerinde anlaşmaya varılamaması üzerine SPD ile PDS arasında pazarlık başlamıştı. SPD'li Berlin Eyalet Başbakanı Klaus Wowereit ile PDS'nin önde gelen isimlerinden Gregor Gysi, önceki gece aralıksız olarak 11 saat sürdürülen görüşmelerde anlaşmanın sağlandığını açıkladılar.

SPD ile PDS arasında senatör koltuğu pazarlığının ise yeni yılın ilk günlerinde yapılacağı belirtildi. Bu konuda uzlaşmanın kolay sağlanacağı görüşünü belirten Wowereit ve Gysi, Berlin'de koalisyon hükümetinin 17 Ocak 2002 tarihinde göreve resmen başlamasından hareket ettiklerini belirttiler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle