Dünya Belçika'da ikinci Leterme dönemi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Belçika'da ikinci Leterme dönemi

Belçika'da ikinci Leterme dönemi

Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy'un ilk daimi AB Başkanı olarak atanmasının ardından Kral II. Albert, 2007'deki genel seçimlerin galibi eski Başbakan Yves Leterme'i hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Belçika'da 9 ay başbakanlık yapan Flaman Hristiyan Demokrat Leterme, Fortis'in kurtarılması sürecinde yargıya baskı yapmakla suçlanınca geçen yıl 19 Aralıkta istifa ederek Van Rompuy'un başbakanlık yolunu açmış, Fortis davasından aklanınca da 5 ay önce dışişleri bakanlığı görevini üstlenmişti. 

Başbakanlığı döneminde birçok skandala imza atan 49 yaşındaki Leterme, Belçika'nın milli marşı olan Barabançonne'u bilip bilmediğinin sorulması üzerine, "biraz bildiğini" belirterek, Fransa'nın milli marşı olan Marseillaise'i söylemeye başlamıştı.

Leterme, iki yıl önce, Flaman Bölge Hükümeti Başkanı sıfatı ile bir Fransız gazetesine verdiği demeçte de "Belçika'nın, tarihin bir kazası olduğunu", Belçika halkını oluşturan etnik gruplar arasında sadece "Kral, milli takım ve bira ortaklığının" kaldığını söylemişti.

Yaptığı açıklamalarla Fransızca konuşan Valonların tepkisini çeken Leterme'in kazandığı tecrübeyle ikinci başbakanlık döneminde daha dikkatli davranması bekleniyor.

Belçika'da yeni hükümetin, mevcut koalisyon ortakları olan Flaman Hristiyan Demokratlar ve Liberallerle birlikte Valon Liberaller, Sosyalistler ve Hristiyan Demokratlarca kurulması ve Haziran 2011'deki genel seçimlere kadar görevde kalması bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle