GeriDünya Başbakan Erdoğan Brüksel'de konuştu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan Erdoğan Brüksel'de konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel'de Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (TÜMSİAD) 2. Genel İstişare Kurulu'nda yaptığı konuşmada, 2014 yılının Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği ve demokratikleşme reformları açısından bir milat olacağını söyledi.

Türkiye ile AB arasındaki pürüzlerin tek tek ortadan kaldırıldığını belirten Erdoğan, "2014'ün Türkiye'nin AB üyeliği, Türkiye'deki demokratikleşme reformları bakımından bir milat olacağını burada ifade etmem lazım.

İş adamlarımızın, sivil toplum örgütlerimizin, özellikle de buradaki vatandaşlarımızın, dost kardeş ülke vatandaşlarının katkılarıyla bu süreci artan bir ivmeyle devam ettirecek, Türkiye-AB ilişkilerini artık istenen noktaya inşallah taşıyacağız" dedi.

Küresel finans krizine rağmen Türkiye ekonomisinin gösterdiği performansa dikkati çeken Erdoğan, "Türkiye ekonomisi, kararlı şekilde, sağlam ve dirençli bir yolda belirlediği 2023 hedeflerine doğru ilerlemeye devam ediyor. 2023 hedefleri konusunda toplumun tüm kesimlerinde özellikle de iş dünyamızda tam bir kararlılık olduğunu görüyoruz" diye konuştu.

"Farklıyız farklılığımızı da ortaya koymamız lazım" diyen Erdoğan, yıllık 100 milyon yolcu kapasiteli 3. havalimanını ve Kanal İstanbul projesini hazmedemeyenler olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "17 Aralık operasyonunun altında bu yatırımları engellemek var. 25 Aralık operasyonunun altında bu yatırımları engellemek var ama bu oyunu evelallah bozuyoruz, bozacağız. İçeriden ya da dışarıdan hedeflerimizin, bu kutlu yolculuğumuzun kesilmesine yönelik atılan bu adımlar bizim hızımızı kesemeyecektir. Kararlıyız, inanıyoruz ve bunu başaracağız."

Türkiye'nin bugünü ve geleceği için son derece net formülleri olduğunu belirten Erdoğan, "En başta istikrar ve güveni çok güçlü şekilde muhafaza edecek Türkiye'nin yeniden o istikrarsız günlere, o koalisyon dönemlerine, belirsizlik dönemlerine geri dönmesine müsaade etmeyeceğiz. Demokratikleşme yolunda reform kararlılığımızı güçlü şekilde muhafaza edeceğiz. Dış politikada barıştan, insan ve vicdan odaklı, adalet odaklı yaklaşımlardan taviz vermeyeceğiz" dedi.

Reformları yaparken hükümet olarak çok büyük engellerle karşılaştıklarını söyleyen Erdoğan, "Hükümetimizi devirmek için darbe senaryolarının hazırlandığını gördük. Devlet içine sirayet etmiş örgüt ve çetelerin hükümetimize kastettiğini gördük ve yaşadık. Çok kirli aynı zamanda kanlı provokasyonlar yapıldı. Partimiz kapatılmak istendi. Hukuk zorlanmak suretiyle hızımızı yavaşlatmak, reformlarımızın önünü kesmek istediler. Bütün bu engellemeler, bu saldırılar karşısında 11 yıl boyunca dik bir duruş sergiledik. Engelleri, badireleri, saldırı ve sabotajları tek tek aşarak Türkiye'yi büyütmeye, Türkiye'nin gücünü ve itibarını artırmaya devam ettik" diye konuştu.

Brüksel temasları sırasında 17 Aralık saldırısının iç yüzünü muhataplarına etraflıca anlattıklarını belirten Erdoğan, "Şu anda 17 Aralık'ta başlayan yeni bir darbe girişimini de bertaraf ediyor, yeni bir saldırıyı, yeni bir sabotajı daha devre dışı bırakıyoruz. Bunun bir yolsuzluk meselesi olmadığını, demokrasiye, güçlenen ekonomiye, aktif dış politikaya özellikle de çözüm sürecine yönelik bir sabotaj girişimi olduğunu bütün delilleriyle ortaya koyduk" diye konuştu.

Türkiye'de "ihanet çukuruna düşmüş" bazı çevre ve örgütlerin meseleyi çok farklı yansıtmak için yurt dışında kara propaganda yaptığını ifade eden Erdoğan, "Şunu unutmayın değerli kardeşlerim, biz Türkiye Cumhuriyeti devletinin dışında bir paralel devlete, bir ananas devletine müsaade etmeyeceğiz. Yolsuzluk iftirası Türkiye'de tutmadı. Millet bu iftiraya itibar etmedi. Bu operasyonun iç yüzünü anladı. Avrupa ve dünya genelinde de yapılmak isteneni çok yoğun bir şekilde muhataplarımıza anlatıyor, ihanet girişimin sonuçsuz kalması için her tedbiri uygulamaya koyuyoruz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, ülkenin milli menfaatlerinin aleyhine faaliyet gösteren odakların, Türkiye'de siyasetin yargıya müdahale ettiği algısını yaymaya çalıştığını, HSYK'da yapılan düzenlemeyi siyasetin yargıya operasyonu olarak lanse ettiğini kaydetti.

Avrupa'nın hiçbir ülkesinde HSYK ile ilgili bir standart düzenlemenin olmadığının altını çizen Erdoğan, "Burada şunun altını kalın çizgilerle çiziyorum, HSYK düzenlemesi siyasetin yargıya değil, devletin yargı içindeki bir takım odaklara karşı bir tedbir düzenlemesidir. Avrupa'nın hiçbir ülkesinde HSYK ile ilgili bir standart yoktur. Kimse kimseyi aldatmasın. Her ülke HSYK'yı kendine göre düzenlemiş, kendine göre kurallarını koymuştur. Dolayısıyla Türkiye de bunu kendine göre kurallarını koyarak hazırlamıştır" değerlendirmesinde bulundu.

"Böyle bir oluşumun yargıyı teslim almasına izin verilmez"

Başbakan Erdoğan, şu anda başta yargı ve emniyet içinde olmak üzere devlet kurumlarına sızmış bir örgütün amirlerinden değil, örgüt yöneticilerinden emir ve talimat alarak hareket ettiğini söyledi.

Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir oluşuma ve bu oluşumun yargıyı teslim almasına izin verilmeyeceğini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başta yargı ve emniyet içine sızmış bu örgüt, ülkenin çıkarlarını değil, kendi çıkarlarını ya da kendisini kullananların çıkarlarını gözeterek bir kaos oluşturmaya, Türkiye'nin gücünü kırmaya çalışıyor. Düşünün hakimler ve savcılar var, kendi vicdanlarıyla millet adına değil, örgüt yöneticilerinin emir ve talimatlarıyla hareket ediyorlar. Buna kimse izin vermez, göz yummaz. Bizim de mücadelemiz yargıyla değil, işte bu tehlikeli örgütlerledir.

Biz mafyayla mücadele ettik, çetelerle mücadele ettik, şimdi hepsi safdışı. Şimdi de bu paralel devleti kurmaya çalışanları safdışı etmek durumundayız. Bu yapılanmanın yolsuzluk iftirasıyla hükümeti yıpratma girişimi tek hedef, tek gaye değildir. Demokratikleşme adımlarının bu paralel yapılanma tarafından hedef alındığını burada özellikle vurgulamak istiyorum. Çözüm süreci adını verdiğimiz, terörün son bulması çabasının da yine bu paralel yapılanma tarafından hedef alındığını herkesin görmesi gerekiyor."

"Türkiye'nin reform yapma kararlılığının önündeki son engel de ortadan kalkmakta"-

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin başta Filistin, Mısır ve Suriye olmak üzere bölgedeki çatışmaların bitirilmesi, kanın durması, barışın ve milli iradenin hakim olması için mücadele verdiğini, bu mücadelenin "yapılanma" tarafından hedef alındığını söyledi.

Türkiye'nin reform yapma kararlılığının önündeki son engelin de ortadan kalkmakta, Türkiye'nin ufkunun daha da genişlemekte olduğunu belirten Erdoğan, "Marmara gemisi kaçırıldığında orada da maalesef bizlerle ters düştü bu yapılanma. Suriye'de yine bizlerle ters düştü bu yapılanma. Filistin'de yine bizimle ters düştü bu yapılanma. Ama şunu söylüyoruz, 'Müslüman o kimsedir ki, elinden ve dilinden bütün Müslümanlar emindir'. Biz bunu arzu ediyoruz, bunu söylüyoruz. Bu yapılanma ve bu yapılanmanın ortaya koyduğu direnç, Türkiye'de demokratikleşmenin önündeki hiç endişe etmeyin son direniştir" diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye içinde oyunun bozulduğunu ve tuzağın alt üst olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Avrupa'da ve dünyada oluşturulmaya çalışılan algı da hiç şüpheniz olmasın, tutmayacak, o tuzak da kısa sürede bozulacaktır. Bakın bir şeye dikkatinizi çekiyorum, şu anda bu paralel yapı eliyle Türkiye'yi teröre destek veren ülke olarak gösterme girişimleri de var. Türkiye'nin insani yardımları engelleniyor. Türkiye, PKK ile, PYD ile mücadelesini verirken, DHKP-C ile mücadelesini verirken, El Kaide, El Nusra bunlarla mücadelesini verirken, Türkiye'yi kalkıp da terörle el ele kol kola gösterme gayretleri var. Bakınız, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın çalışma yasası vardır ve bu çalışma esasları çerçevesinde insani yardımlar götürüyor ve bunların gönderdiği yardımlar tırlar durdurularak içleri aranıyor veya aranmak isteniyor. Bu, Türkiye'nin milli kurumlarının tek tek yıpratılması meselesidir. Kim yapıyor bunu? Yine aynı zihniyetin temsilcisi konumunda olan bakıyorsunuz, yargıdaki temsilciler yapıyor. Bunlara ek olarak, yalanla, iftirayla, algı operasyonlarıyla Türkiye'nin yurtıdşındaki imajı hedef alınıyor. Bir ülkenin Milli İstihbarat Teşkilatını olsa olsa başka bir ülke, bir düşman ülke hedef alabilir ve düşünebiliyor musunuz, çok enteresan Türkiye'nin ana muhalefet partisinin başı şu ifadeyi kullanıyor, diyor ki, 'MİT silah kaçakçılığı yapıyor'. Eğer bir ülkede ana muhalefetin başında bulunan kişi, ülkesinin istihbarat teşkilatı için böyle bir ifadeyi kullanıyorsa buna ihanetten başka birşey denilemez."

"76 milyon bu ihaneti gördü"

MİT'in örgüt içindeki yargı mensupları, medya, iş çevreleri ve bu tür bazı siyasetçiler tarafından hedef alındığını dile getiren Erdoğan, 76 milyonun bu ihaneti gördüğünü söyledi.

Erdoğan, her türlü karanlık odağa hesap sorulacağını belirterek, "Ne ekonominin, ne demokratikleşme adımlarının, ne de barışçıl dış politikanın yara almasına millet izin vermeyecektir. Özellikle çözüm sürecinin sabote edilmesine milletimiz göz yummayacaktır. Bu süreçten çok daha güçlü, daha kararlı ve daha cesur bir demokratikleşme süreci çıkacağını burada bir kez daha vurgulamak isterim. İnanın Türkiye, eski Türkiye olmayacak, artık Türkiye yeni Türkiye olacaktır. Yeni Türkiye'nin kurulma süreci hızla devam edecektir. Bugünkü Brüksel ziyaretimiz işte bu yeni sürecin önemli adımlarından biri olarak tarihe geçecektir" ifadelerini kullandı.

30 Mart'ta milletin sandıkta vereceği kararın, yeni sürecin önemli bir kilometre taşı olacağı vurgusunu yapan Erdoğan, "Milletimiz ile birlikte iş dünyamızın, sivil toplum örgütlerimizin, yurt dışındaki tüm dost ve kardeşlerimizin, vatandaşlarımızın bizimle birlikte olduklarını görüyor, bundan da büyük memnuniyet duyuyoruz. Biliyorsunuz ardından Cumhurbaşkanlığı seçimi geliyor, orada oylarınızı kullanacaksınız. İlk defa inşallah dönemimizde Türkiye dışındaki tüm vatandaşlarımızın oy kullanmalarının önü açılıyor. Ondan sonra 2015 geliyor. Hiç kimsenin endişesi olmasın, kimse tereddüt etmesin, Türkiye bu süreçten daha güçlü çıkıyor ve artık durdurulamaz, engellenemez, yavaşlatılamaz şekilde 2023 hedeflerine doğru ilerliyor" diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle