Dünya Barzani: Türkiye içişlerimize karışamaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barzani: Türkiye içişlerimize karışamaz

Kuzey Irak’taki Kürt Yönetimi Başkanlığına yeniden seçilen Mesut Barzani, Türkiye ile ilişkilerde ilerleme sağlandığını, Türkiye'nin tüm Irak’ta olumlu bir rol oynayabileceğini belirterek “Eğer bu tür bir rolü oynamaya hazır iseler, biz de hazırız. Ancak iç işlerimize müdahale edilmesini kabul edemeyiz” dedi.

Mesut Barzani, Kuzey Irak’ta yapılan ve muhalefetin güç kazandığı seçimlerin ardından Newsweek dergisi ile yaptığı söyleşide Türkiye ile ilişkileri ve PKK konusundaki soruları da yanıtladı.

Türkiye ile ilişkilerin iyileşip iyileşmediği sorulması üzerine Barzanı “Kayda değer bir ilerleme oldu. Bu ilerlemeyi olumlu karşılıyoruz ve sürmesini sağlamak için çaba göstereceğiz” dedi.

“PKK’NIN VARLIĞI BİR ÖLÇÜDE ABARTILDI”

Mesut Barzani, “PKK’nın Irak'ın Kürdistan bölgesinden Türkiye’ye saldırmaması taahhüdünüz ne oldu?” sorusunu yanıtlarken de “PKK’yı buradan saldırıları düzenlemesine izin vermedik. PKK’nın varlığı bir ölçüde abartıldı. Bu bölge, İran, Irak ve Türkiye arasında, herhangi bir güç için kotrol edilmesi zor, çetin bir dağ bölgesidir” şeklinde konuştu.

Irak’taki ABD kuvvetlerinin çekilişi, olumsuz bir durum yaratması halinde Türkiye’nin müttefik haline gelip gelemeyeceği yönündeki bir soruya Barzani “Türkiye, tüm Irak’ta olumlu bir rol oynayabilir. Eğer bu tür bir rolü oynamaya hazır iseler, biz de hazırız. Ancak iç işlerimize müdahale edilmesini kabul edemeyiz” karşılığını verdi.

“KERKÜK’TE HAKLARIMIZ GASP EDİLİRSE SAVUNMA HAKKIMIZ OLACAK”

Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani, BM’nin Kerkük’ün kontrolü konusunda müzakere edilen bir çözüm istediğine dikkat çekilmesi üzerine şöyle konuştu:

“Yanıtım çok kısa olacak. Kirkük ve diğer tartışmalı topraklara ilişkin sorunların çözümü için bir yol haritası hükmünü içeren bir anayasa maddesi var. Diğer bir alternatif, bu sorunu karmaşıklaştırır.”

Mesut Barzani, “Ancak eğer siz bu konuda yalnız kalırsanız, başkaları bunu kabul etmezse?” sorusuna da “O zaman Kürk halkının hakları gasp edilmiş olacak ve elimizdeki araçlarla kendimizi savunma hakkımız olacak” yanıtını verdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle