GeriDünya Barzani: Siyaset savaştan daha zor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barzani: Siyaset savaştan daha zor

Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani, New York Times gazetesine verdiği demeçte, “Siyaset savaştan daha zor. Çünkü siyasette savaştakinden çok daha fazla cephe var” dedi.

New York Times, “bir zamanlar Bağdat yönetimine karşı isyan hareketinin lideri olan Barzani'nin sadece savaş cephesinde değil, Bağdat'taki anayasa konvansiyonunda da tam bir zafer kazandığını” yazdı.

Gazete, “Barzani ve ekibinin hazırlanan anayasa tasarısında Kürtlerin tüm isteklerini garanti altına almayı başardıklarını ve kuzeydeki özerk yönetimi egemen bir devlete yaklaşan düzeye ulaştırdıklarını” ifade etti.

15 Ekim'de referanduma sunulacak yeni Irak anayasasının Kürtlere önemli bir yasama yetkisi verdiğini yazan gazete, anayasanın Kürtlerin 60 bin kişiden oluşan peşmerge milislerini korumalarına imkan verdiğini ve yeni bulunacak petrol ve gaz kaynakları üzerinde de yetki sağladığını ifade etti.

Anayasanın Bağdat'taki merkezi hükümete ise sadece para, dış politika ve savunma konularında kontrol yetkisi bıraktığını belirten gazete, sağlıktan çevreye uzanan pek çok konuda ise yetkinin Bağdat yönetimi ile Kürtler arasında paylaşıldığına dikkat çekti.

Haberde, Kürtlerin yerel yasalarla çelişmesi halinde federal yasaların çoğunu değiştirme haklarının da bulunduğu ifade edilirken, buna federal vergi yasalarının da dahil olduğunun altı çizildi.

Gazete, “Anayasanın ayrıca, 1992'den bu yana bölgesel Kürt hükümetinin geçirdiği bütün yasaları onaylamak suretiyle 1991'den beri fiilen var olan Kürt bölgesinin yarı bağımsız statüsünü resmen onayladığını” yazdı.

Gazete, anayasaya “belirli şartlar altında ayrılma hakkı” maddesi koydurmayı başaran Kürtlerin, söz konusu anayasayı “nihai bağımsızlık yolunda bir istasyon” olarak gördüğünü ifade etti.

Barzani, gazeteye demecinde, “Anayasa sadece kağıt üzerindeki mürekkep olmamalıdır. Belirli şartların oluşacağı zamana kadar ona sadık kalacağız” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle