GeriDünya 'Bakü askeri işbirliğinden kaygılı'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Bakü askeri işbirliğinden kaygılı'

Azerbaycan'ın, Ermenistan ve Arnavutluk arasındaki askeri işbirliğinden büyük endişe duyduğu bildirildi.

Rus Nezavisimaya gazetesinde yayımlanan haberde, Karabağ sorununu çözmekle görevlendirilen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanlarının Moskova'da yapacakları görüşmeye az bir zaman kala yeni bir skandalın ortaya çıktığı kaydedildi.

Arnavutluk'tan Ermenistan'a silah sevkiyatından bahsedildiği belirtilen haberde, şu bilgilere yer verildi:
“MEIKO adındaki Arnavut şirketinin, Ermenistan Savunma Bakanlığının siparişi üzerine, Erivan'a silahları Türk toprakları üzerinden ihraç etmesine Türkiye'nin izin vermemesiyle ilgili basında çıkan haberler, yeni bir skandala neden oluyor. Gerçi, Ermenistan, Arnavutluk ile silah alışverişi yaptığını çok kesin bir şekilde inkar ediyor. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı ise Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı ile İslam Konferansı Teşkilatının (İKT) Dönem Başkanlığını yapan Pakistan Dışişleri Bakanlığına ve ayrıca İKT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'na nota göndererek, Arnavutluk'tan Ermenistan'a silah ihracatı konusundaki endişelerini dile getirdi. Gazetemizin diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mamedyarov, Arnavut meslektaşı Lulzim Baş'a gönderdiği mektupta, Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sinin Ermenistan silahlı birliklerince işgal edildiğini hatırlatarak, Erivan'a her türlü silah ihracatının, BM, İKT ve AGİT yükümlülüklere aykırı olduğunu kaydetti.”

Mamedyarov'un mektubunda, Bakü'nün Ermenistan'a yönelik herhangi bir silah ve askeri teknik teçhizatın sevkiyatını, Azerbaycan aleyhinde hem bir eylem, hem de durumu gerginleştirmeye, savaşı tekrar başlatmaya neden olabilecek bir adım olarak değerlendirdiği kaydedilen haberde, “Arnavutluk ve Azerbaycan arasındaki iki tarafın da yararına olan ilişkilerin gelişmesini göz önüne alarak, ben şahsen sizden bu işe müdahale etmenizi ve silah sevkiyatının iptal edilmesine ilişkin garanti vermenizi rica ediyorum” dediği vurgulandı.

Ermenistan Savunma Bakanı Mikael Arutyunyan'ın Arnavutluk ile sıkı bağları bulunan Kosova'yı ziyaret yapacağıyla ilgili haberlerin basında yer almasının da “ortalıktaki söylentilere tuz biber olduğunu” belirten Nezavisimaya, şu bilgilere yer verdi:
“Yine olayla ilgili yalanlama görevini Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Seyran Şahsuvaryan üstlendi. Sözcü, gazetemize yaptığı açıklamada, Ermeni Savunma Bakanının Kosova ziyaretinin önceden planlandığını ve Arnavutluk'tan herhangi bir silah ihracatına ilişkin hiçbir provokasyonla bağlantısı bulunmadığını söyledi. Sözcü, Ermeni bakanın Kosova ziyaretinde, bölgedeki çok uluslu barış gücü misyonu askeri yönetimiyle görüşeceğini ve bu görüşmelerde Yunanistan barış gücü birliğinde görev yapan Ermeni askerlerinin durumunu yerinde inceleyeceğini söylemekle yetindi.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle