GeriDünya Bağdat'ta Türkiye'ye karşı intihar saldırısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bağdat'ta Türkiye'ye karşı intihar saldırısı

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliğine karşı bomba yüklü bir araçla intihar saldırısı düzenlendi. Dışişleri Bakanlığı olayda saldırganın öldüğünü, biri elçilik görevlisi, ikisi Irak polisi, üç kişinin yaralandığını açıkladı.
  Bağdat’taki İntihar saldırısı sonrası ilk görüntüler -VIDEO

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği'ne düzenlenen intihar saldırısında yaralanan elçilik personelinden birinin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Elçilik kaynakları, saldırı sırasında 3 görevlinin yaralandığını, yaralılardan birinin durumunun ağır olduğunu belirttiler.

Elçiliğin ana kapısından girmek isteyen araçtaki bombanın patlaması sonucu, giriş kapısı tamamen tahrip oldu.

Saldırı nedeniyle elçilik ve civarında olağanüstü güvenlik önlemleri alınırken, elçiliğe giden bütün yollar trafiğe kapatıldı, Amerikan askerleri ve Irak polisleri tüm bölgeyi kontrol altına aldı.

Saldırganın öldüğü intihar eylemi sırasında, elçilik personeli dışında 6 Iraklı da yaralandı.

Irak geçici yönetimi, saldırıyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı.

PAKSÜT: ELÇİLİK KULLANILMAZ HALDE

Irak Büyükelçisi Osman Paksüt yaptığı açıklamada patlamanın ucuz atlatıldığını söyledi. Paksüt elçilik çalışanlarından birinin yaralandığını, elçilik binasının büyük hasar gördüğünü ve binanın kullanılamaz hale geldiğini, bahçe duvarının yıkıldığını açıkladı. Paksüt binaya elektrik verilemediğini çok sayıda bilgisayırın tahrip olduğunu da belirtti. Bağdat Büyükelçisi saldırı sırasında elçilikte misafirlerinin olduğunu ve yemek yendiğini ifade etti.

Amerikalı askeri sözcü Albay Peter Mansur, olayla ilgili olarak Irak polisi ve Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) soruşturma başlattığını kaydetti. Öte yandan görgü tanıkları, aracın elçiliğe ulaşmaya çalıştığı sırada aniden infilak ettiğini söyledi.

SALDIRIDAN SONRA GÖSTERİ YAPILDI

CNN International saldırı sonrasında Türk Büyükelçiliğinin önünde bazı kişilerin protesto gösterisi yaptığını ve bu kişilerden bazılarının da tutuklandığını duyurdu. CNN Türk saldırıdan sonra binanın önüne gelen çok sayıda göstericinin Türk askerinin Irak'a getirilmesini protesto ettiğini ve Irak polisi ile taşlı sopalı çatışmaya girdiğini duyurdu. Gösteriden sonra bir çok göstericinin polisce gözaltına alındığı bildirildi.

ALLAVİ: TERÖRİST BİR SALDIRI

Irak Geçici hükümet Konseyi Başkanı İyad Allavi, Bağdat'taki Türk Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıyı terörist bir saldırı olarak niteleyerek, sorumluların bulunması için tüm kaynakları seferber edeceklerini bildirdi.

Allavi, İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) 10. dönem toplantıları için bulunduğu Malezya'da, bir grup Türk gazetecinin sorularını telefonla yanıtladı.

Bağdat'taki saldırıyı terörist saldırı olarak gördüklerini ve kınadıklarını belirten Allavi, sorumluların bulunması için tüm kaynakları seferber edeceklerini söyledi. Allavi, ''Bu dost ve komşumuz olan bir ülkeye yapılan saldırıdır'' diye konuştu.

Allavi, saldırının ardından Türk yetkililerle bir temasının olup olmadığının sorulması üzerine, kendisinin Malezya'da olduğunu hatırlatarak, Bağdat'taki yetkililerin Türk tarafıyla temas içinde olduğunu söyledi.

Saldırının asker gönderme kararı alan Türkiye'ye bir mesaj niteliği taşıyıp taşımadığının sorulması üzerine Allavi, ''Böyle olduğunu düşünmüyorum. Bu saldırının amacı Irak'taki mevcut sorunları daha da derinleştirmek'' yanıtını verdi.

Türk askerinin Irak'a gitmesine ilişkin son tutumlarının ne olduğunun sorulması üzerine Allavi, buna ilişkin görüşmelerin hala sürdüğünü ve konuyu koalisyon güçleriyle ele aldıklarını belirterek, bu konuda henüz bir karara varmadıklarını bildirdi.

Allavi, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün Irak için İslam Barış Gücü oluşturulması yönünde yaptığı önerinin hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

''İslam ülkelerini memnuniyetle karşılarız. Ama öncelikle daha fazla yabancı asker istemiyoruz. Ancak, eğer gelecekse bu askerler ABD'nin komutası ve BM şemsiyesi altında gelmeli.''

BEYAZ SARAY SALDIRIYI KINADI

Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği'ne yönelik bombalı saldırıyı kınadı.

McClellan, Irak'ta ilerleme sağlandıkça, teröristler ve Saddam Hüseyin güçlerinin ''umutsuzca'' saldırılarda bulunduğunu kaydetti.

Öte yandan, CNN televizyonu, Bağdat Oteli'nde meydana gelen saldırı ile Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliğine yönelik saldırı arasında benzerliklerin araştırıldığını bildirdi.

CNN'in bölgedeki muhabiri Harris Whitbeck, büyükelçiliğe 3 gün önce bombalı saldırı tehdidi geldiğini, Bağdat'ta bütün diplomatik temsilciliklerin, bombalı saldırılara karşı önlem aldığını söyledi.

CNN, saldırının, Türk Büyükelçilik binasının önündeki patlamaya karşı dayanıklı duvarlar sayesinde ''ucuz atlatıldığını'' da kaydetti.

BM GENEL SEKRETERİ ANNAN, SALDIRIYI KINADI

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Bağdat'taki Türk Büyükelçiliği'ne yönelik bombalı saldırıyı kınadı.

Annan, bu sabah gazetecilerin sorularını yanıtlarken, saldırıyla ilgili soruya, şu karşılığı verdi:

''Bu konudaki ayrıntılar henüz bana ulaşmadı. Ancak, hiç şüphe yokki, masum sivillerin hayatına mal olan bu tür saldırıları kınıyorum.''
   
İŞGAL SÜRDÜKÇE DİRENİŞ BÜYÜR
   
Annan, ''ABD, işgal gücü olarak kalmaya devam ettiği sürece (Irak'ta) güvenliğin artıp artmayacağı'' sorusunuysa ''Daha önce de söyledim. İşgal sürdükçe direniş büyür'' diye yanıtladı.

BM Genel Sekreteri Annan, ''İşgal kuvvetlerinin hükümet görevini üstlendiklerini; iktidarın Iraklılara devredilmesine kadar bu durumun süreceğini ve Güvenlik Konseyi'nden yeni bir karar çıksın ya da çıkmasın bu durumun değişmeyeceğini'' de sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle