GeriDünya Babam için
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Babam için

Mark Arax, babası öldürüldüğünde 15 yaşındaydı. California'nın Fresno kentinde gece kulübü işletmecisi olan 40 yaşındaki Ara Arax 2 Ocak 1972 günü kurşunlara hedef olarak can vermiş ve katili bulunamamıştı.

Polis, bir soygun girişiminin cinayetle sonuçlandığını düşünüyordu. Ancak bu basit açıklama Mark Arax'ı tatmin etmedi. Sırf bu cinayeti derinlemesine araştırabilmek için gazeteci oldu. Los Angeles Times'ta muhabir olan Mark Arax, 30 yılını bu araştırmaya verdi. Katil zanlısı olan 54 yaşındaki Thomas Ezerkis geçen ay Pennsylvania'da tutuklanmıştı. Banka soymak suçundan tutuklanan ve şimdi 1972 yılındaki cinayetin faili olmakla suçlanan Ezerkis geçtiğimiz günlerde Fresno'da ön duruşmaya çıkarıldı. LA Times muhabiri Mark Arax da mahkeme salonundaydı ve yıllardır robot resmine baktığı adamla yüzleşiyordu. Cinayet zanlısının robot resme benzeyip benzemediği yolundaki sorulara ise şu yanıtı veriyordu: ‘‘Aradan 30 yıl geçti. Adam çok yaşlanmış. Duygularımı ifade etmekte zorlanıyorum.’’

CİNAYET NEDENİ

Polis, Ara Arax'ın soygun sırasında öldürüldüğünü düşünüyor. Mark Arax ise babasının polisle mafya arasındaki ilişkilerin kurbanı olduğunu savunuyor. Arax'a göre babası, bir gece kulübü işletmecisi olarak uyuşturucu mafyasıyla polis arasındaki bağlantıyı biliyordu ve bu kirli ilişkiyi kamuoyuna açıklayacaktı, bu nedenle de susturuldu. Mark Arax, ‘‘Bar sahiplerinin bir kuralı vardır, ne duyarsan duy, asla konuşmazsın. Babam bu kurala uymadı’’ diyor.

30 yıl çalıştı

Mark Arax tam 30 yıl sonra, babasını öldüren kişinin ta kendisiyle karşı karşıya geldi. Arax, tüm öyküyü kitap haline getirdi ve bu pozu verdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle