GeriDünya Azeri milletvekili Aliyev'den Çin'e 'Uygur' tepkisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Azeri milletvekili Aliyev'den Çin'e 'Uygur' tepkisi

Azerbaycan Milletvekili Adil Aliyev, Çin’de Uygur Türklerine karşı yürütülen politikaları kararlılıkla kınadıklarını söyledi. Aliyev, DHA’ya yaptığı açıklamada, "Uygurların Müslüman ve Türk oldukları için işkencelere maruz kaldıklarını" ifade etti.

Uygurların kendi ulusal haklarını kaybetme tehlikesi ile korku içinde yaşadıklarını ifade eden Aliyev, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bugün korku içinde yaşıyorlar. Hatta durum o kadar vahim haldeki, İslam dininin kutsal ibadetlerini yerine getirmelerine bile izin verilmiyor. Yapmak isteyenler ise baskılarla karşılaşıyor. Demokrasi, insan hakları ile ilgili bildiri veren kurumlar Çin’de olayları görmemezlikten gelmekte. Böyle kurumların Çin’de yaşanan olaylara kayıtsız yaklaşımları durumu daha da zorlaştırmaktadır. Dünya sert tepkisini göstermelidir. Asıl, insan hakları Çin’de Uygurların başına getirilen trajedi ve vahşetlerle bozuluyor. Bugün Türk dünyası buna karşı kayıtsız kalmamalı, kendi kardeşlerinin korunması için bir araya gelmelidir."

UYGUR TÜRKLERİ ÇİN YÖNETİMİNİN BASKISI ALTINDA

Çin, Doğu Türkistan olarak bilinen Şincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Müslümanların dini özgürlüklerini kısıtlayarak, bölge halkını baskı altında tutuyor.

Ülkenin batısındaki bölgede artan gerilim ve şiddet eylemleri nedeniyle son yıllarda yüzlerce kişi hayatını kaybetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle