GeriDünya ’Ayasofya’ya haç takacağım’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  53
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

’Ayasofya’ya haç takacağım’

’Ayasofya’ya haç takacağım’
refid:6074776 ilişkili resim dosyası

Yunanlı komandoların eğitimleri sırasında söyledikleri Türkler ve Arnavutlar aleyhindeki marşlar, Yunan hükümetinin başına dert açtı. Marşların birinde "Ayasofya’ya giden yolu açmak için gençler öldü, çocuklar öldü. Ayasofya’nın kubbesine çıkacağım, hilali söküp haçı takacağım" deniyor.

Bir askeri birlikte, cep telefonu kamerasından kaydedilmiş ve Yunanlı komandoların 6 ayda bir tekrarladıkları 50 kilometrelik yürüyüş eğitimi sırasında söyledikleri şarkı ve marşlar, You-tube gibi internetteki video sitelerinde yayınlanınca Arnavutluk hükümeti sert tepki gösterdi.

Savunma Bakanı yardımcısı Petrit Karabina, Yunanlı komandoların şarkı ve marşları için "Nato üyesi bir ülke için skandal. Yunan savunma bakanlığından Arnavutlara karşı bu aşırı milliyetçi ifadelerin Yunan ordusunda söylenmemesi için tedbir almasını isteyeceğiz" dedi. Arnavutluk’un Fieri şehrinde ise protesto gösterisi düzenlenerek Yunan bayrağı yakıldı.

Yunan Savunma Bakanlığı açıklamasında, internete yayınlanan kayıt görüntülerin gerçek olmayabileceğini çağrıştırmakla birlikte "Böylesi davranışlar eğer yapılmışsa bunlar Yunan halkının komşu ülkeye olan duygularını yansıtmamaktadır. Yunan silahlı kuvvetleri Arnavutluk silahlı kuvvetleri ile işbirliği içindedir" dedi. Yunan Kara Kuvvetleri Komutanlığı da konuyla ilgili soruşturma açtı.

DERİLERİNDEN POSTAL YAPACAĞIZ

İnternette (www.youtube.com) dolaşan görüntülerde Yunanlı komandolar şu şarkıları söylüyor:

"Bunları görüyor musunuz. Bunların adı Arnavut, Bunların bağırsaklarından postallarımıza bağ yapacağız. Bunları görüyor musunuz, bunların adı Osmanlı, bunların derisinden postal yapacağız"..

/images/100/0x0/55eb115ef018fbb8f8a8f1ef
Bir başka şarkıda ise şöyle:

"Ayasofya’ya giden yolu açmak için gençler öldü, çocuklar öldü. Ayasofya’nın kubbesine çıkacağım, hilali söküp haçı takacağım. Sadece o zaman tanrı İstanbul’u aydınlatacak ve Yunan marşı her yerden duyulacak".

Yunanistan’da 1988 yılında askeri eğitim sırasında başka milletlere değinen marş veya şarkıların orduda söylenmesi yasaklandı. İnternette dolaşan bu kin dolu marş ve şarkıların Yunan kara kuvvetleri’nin şarkı ve marş listesinde bulunmadığı belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle