GeriDünya Avusturyalı aşırı sağcı lider iyice saçmaladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avusturyalı aşırı sağcı lider iyice saçmaladı

Avusturyalı aşırı sağ parti FPÖ Başkanı Heinz Christian Strache, Türkiye’nin Avrupa’da futbol oynamasının “saçma” olduğunu savunurken “Türkiye Avrupa'nın bir parçası değil” dedi.

Avusturyalı aşırı sağ parti FPÖ Başkanı Heinz Christian Strache, Türkiye’nin Avrupa’da futbol oynamasının “saçma” olduğunu savunurken “Türkiye Avrupa'nın bir parçası değil” dedi.

Heinz Christian Strache, Türkiye-AB süreciyle ilgili Die Presse gazetesinin sorularını yanıtladı. ABHaber’e göre, Die Presse’nin sorduğu soruları ve Strache verdiği yanıtlar şöyle:

"SORU: Ümit Korkmaz, Ronald Gercaliu, György Garics, Ramazan Özcan, İvica Vastic gibi yabancı isimler taşıyan bu futbolcular bugün Avusturya milli takımının formasını giyiyor. Bu sizi şaşırtıyor mu?

STRACHE: Hayır, özellikle de Ivica Vastic çok iyi entegre olmuş bir göçmen, bugün tam bir Avusturya vatandaşı, bütün gençlere örnek olabilir.

SORU: FPÖ'ye kalsaydı, Korkmaz ailesi ve diğerleri Avusturya'da olamayacaklardı...

STRACHE: Aksine. Bu her zaman karşılaştığımız kötü bir iftira. Biz kitle halinde göçe karşıyız, kimin geldiğine, hangi eğitimde olduğuna bakılmadan gerçekleşen göçe. Ama gayet iyi entegre olan, Almanca öğrenen, çalışan, vergi ödeyen, dürüst göçmenlerin de olduğunu her zaman söylüyoruz, bunlar vatandaş olmaya hak kazanıyorlar.

SORU: Türkiye futbolda açıkça Avrupa'ya dahil. Euro 2008'e bile katılıyor. Galatasaray ve Fenerbahçe gibi takımlar şampiyonlar liginde oynuyor. Türkiye neden AB'ye girmesin?

STRACHE: Zaten saçma olan da bu ya. Avrupalı olmayan takımların Avrupa Şampiyonası'nda oynamaları. Anlaşılan bu saçmalık, halkın Avrupalı olmayan ülkelerin birdenbire Avrupa'ya dahil olmalarına alışmasına yarayacak. Tabii burada sporla politikanın birbirine karıştırılmaması gerektiğini de söylemek isterim.

SORU: Yani Türkiye'nin Avrupa Şampiyonası'nda işi yok mu?

STRACHE: Türkiye Avrupa'ya dahil değil, Avrupa'nın bir parçası değil. Bu yüzden Avrupalı olmayan bir takımın bugün Avrupa Şampiyonası'nda nasıl oynayabileceği bir soru işareti. O zaman Mısırlı takımlar da gelip oynayabilir.

SORU: Oysa İstanbul Avrupa'nın bir parçası...”

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle