GeriDünya Avusturya bizi eninde sonunda anlayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avusturya bizi eninde sonunda anlayacak

Avusturya bizi eninde sonunda anlayacak

Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliği, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla anma töreni düzenledi.

 

 

TÖRENE, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Daimi Temsilcisi Büyükelçi Emine Birnur Fertekligil ve Türkiye’nin Avrupa Genişleme ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Rauf Engin Soysal’ın yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.
Programda, terör örgütü FETÖ’nün kalkıştığı hain darbe girişimi sonucu hayatını kaybeden şehitler anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından 15 Temmuz gecesi yaşananları anlatan video gösterimi yapıldı.
Anma töreninde konuşan Viyana Büyükelçisi Mehmet Ferden Çarıkçı, Türkiye’nin bir yıl önce tarihinin en büyük badirelerinden birini atlattığını belirterek, FETÖ mensuplarının ülkenin seçilmiş hükümetine ve anayasal düzenine karşı kanlı bir darbe girişimi başlattığını anımsattı. Çarıkçı, “Kendi halkına, meclisine, polisine ateş açacak, tanklarla uçaklarla bombalayacak kadar gözü dönmüş bu alçaklar, Türk milletinin gücünü, cesaretini ve demokrasiye bağlılığını hesaba katmadı” dedi.

VÜCUTLARINI SİPER ETTİLER

Türk milletinin o gece hainlerin mermileri ve tanklarına vücutlarını siper ettiğini vurgulayan Çarıkçı, “O gece bizler için demokrasimizi, anayasal düzenimizi, hak ve özgürlüklerimizi FETÖ teröristlerine karşı savunmak için sokaklara çıkanların yaklaşık üçte biri, daha Sayın Cumhurbaşkanımızın (Recep Tayyip Erdoğan) çağrısını duymadan harekete geçmiş, demokrasi destanını yazmaya başlamışlardı” ifadelerini kullandı. Çarıkçı, FETÖ’ye karşı yürütülen mücadelenin adalet duygusuyla yürütüldüğüne işaret etti.

Avusturya bizi eninde sonunda anlayacak

BAZI ÜLKELER ALET OLUYOR

Türkiye’nin, Avrupa Konseyi, BM ve AGİT dahil ilgili uluslararası mekanizmalarla yapıcı diyalog ruhuyla iş birliğini sürdürmeye devam edeceğini kaydeden Büyükelçi Çarıkçı, “Bundan sonraki görevimiz, bir yandan FETÖ denen bu ihanet şebekesiyle mücadele ederken, diğer taraftan da bu mücadelemizin haklılığını tüm dünyaya daha iyi anlatmaktır” diye konuştu.
FETÖ’nün yurt dışında oluşturduğu yapılarla bulundukları ülkeleri Türkiye aleyhinde yanlış bilgilendirmeye çalıştığına dikkati çeken Çarıkçı, bazı ülkelerin bilerek ya da bilmeyerek bu dezenformasyonlara alet olduğunu söyledi.

15 TEMMUZ’A ALMANCA KİTAP

Çarıkçı, FETÖ terör örgütü tarafından bombalanan Gazi Meclis’e ait bir taş parçasını Avusturya’ya beraberinde getirdiği bilgisini paylaşarak, Türkiye’nin FETÖ’ye karşı yürüttüğü haklı mücadeleyi dostlarına yılmadan anlatmaya devam edeceğini söyledi. Çarıkçı, “Biz, bu gayretimizde 15 Temmuz gecesi FETÖ teröristlerinin bombalarına hedef olan Gazi Meclisimizin mimarı Clemens Holzmeister’in memleketi Avusturya’nın bizi eninde sonunda anlayacağını ve yanımızda yer alacağını umuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
Türkiye’nin Avusturya ile aynı evrensel değerleri paylaştığını belirten Çarıkçı, bu ülkenin FETÖ’nün faaliyetlerine karşı teyakkuzda olması gerektiğini ifade etti. Katılımcılara 15 Temmuz geçesi yaşananları anlatan Almanca kitapçıklar dağıtıldı.
Program, şehitlerinin ruhlarına okunan Kuran-ı Kerim ve duaların ardından sona erdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle