GeriDünya Avustralya’da Yasi mucizesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avustralya’da Yasi mucizesi

Avustralya’da Yasi mucizesi

Avustralya’nın Queensland eyaletinde, on binlerce insanı evlerinden eden, ağaçları kökünden deviren, elektrik ve telekomünikasyon ağını çökerten Yasi Kasırgası, aynı zamanda göz yaşartıcı bir doğumun yaşanmasını sağladı.

YASİ KASIRGASI'NDAN ÇARPICI GÖRÜNTÜLER/Foto Galeri

 

İngiliz ebe Carol Weeks ve eşi, 25’inci evlilik yıldönümlerini kutlamak için Queensland’e tatile geldi. Carol ve eşi Andrew, tatil yaptıkları kıyı bölgesinin sadece birkaç gün sonra Avustralya tarihinin en büyük kasırgasına hedef olacağını bilmiyordu.

 

Yasi Kasırgası’nın yaklaştığı günlerde, kasırganın etkileyeceği bölgedeki 400 binden fazla insanın güvenli yerlere tahliyesi edilmesine başlandı. Carol ve eşi Andrew, fırtınanın ilk ulaştığı yer olan Cairns kentinde, Redlynch State Üniversitesi binasına tahliye edildi.

 

Yüzlerce insanın kaldığı binada, gece geç saatlerde bir Kızıl Haç görevlisi doğurmak üzere olan bir kadına yardım edebilmesi için birilerini aramaya başladı. Yapılan çağrıları duyan Carol, kendisinin ebe olduğunu söyledi.

 

Avustralya’da Yasi mucizesi

Doğumu gerçekleştiren Carol Weeks.

 

ADINI “YASİ” KOYUN

Carol, üç saat boyunca Akiko Pruss adlı kadınla ilgilendi ve doğumu gerçekleştirdi. Pruss, sağlıklı bir kız çocuğu dünyaya getirdi.

 

Pruss, aslında evinde doğum yapmak istediğini ancak Yasi yüzünden en kısa zamanda evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

 

Tahliye binasında kalan diğer kasırga mağdurları, yeni doğan bebeğe “Yasi” adının konmasını teklif etti. Doğumda yer alan, Queensland bölgesi konsey üyesi Linda Cooper, “Akiko bu fikri hiç beğenmedi” dedi.

 

Eyalet başkanı Anna Bligh ise “Bu kadar zor bir gecenin ardından bebeğin aramıza katılışı hepimizin yüzünü güldürdü” ifadesini kullandı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle