GeriDünya 'Avrupalılar, terörle mücadelede Türkiye'den ders almalı'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  21
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Avrupalılar, terörle mücadelede Türkiye'den ders almalı'

'Avrupalılar, terörle mücadelede Türkiye'den ders almalı'
refid:7563004 ilişkili resim dosyası

Türkiye'nin terörle mücadelesine Avrupa'nın yaklaşımına bir eleştiri de İngiliz The Daily Telegraph gazetesinden geldi. Kuzey Irak’daki krizden Avrupa’nın kısmen sorumlu olduğunu savunan gazete Türklerin taktikleri ince olmayabilir ancak etkindir. Avrupalılar, Türklerin daha fazla Avrupalılar gibi davranmalarını beklemekten ziyade kendileri daha fazla Türkler gibi davranmayı öğrenmeli” diye yazdı.

Sınırdan son fotoğraf için tıklayın

İngiliz The Daily Telegraph gazetesi dış politika editörü Con Coughlin, Avrupa ülkelerinin terörle mücadele konusundaki yaklaşımlarını eleştirdiği yazısında “Avrupa’nın terörle savaşa şaşkın ve bölünmüş yaklaşımı, Kuzey Irak’taki derinleşen krizden kısmen sorumludur” yorumunu yaptı.

Coughlin, Türk ordusunun “Avrupa’nın itidal çağrılarını görmezlikten gelerek PKK terör hücrelerini yok etmek için bir dizi sınır ötesi baskın düzenlediği”ni belirtti.

Türkiye’nin aşırı İslamcı unsurlarına karşı mücadelede Batı’nın “doğal bir müttefik” olması gerektiğini belirten Coughlin, kilit bir NATO müttefiki Türkiye’nin laik siyasi sisteminin, 2003 yılında İstanbul’daki İngiliz Başkonsolosluğuna yapılan saldırıdan sorumlu İslamcı terör örgütlerine karşı kararlı önlemler aldığını kaydetti.

Ancak AB'nin Türkiye’den gelen tam üyelik başvurusuna olumsuz yaklaşımının, Ankara’yı, Avrupa’nın Irak’a ilişkin itidal çağrılarını ciddiye almama eğilimine girmeye ittiği görüşünü dile getiren Coughlin, şunları yazdı:

“Gerçek şu ki Avrupalılar, terörle mücadele konusunda Türklerden bir iki şey öğrenebilir. Türklerin taktikleri çok ince olmayabilir ama etkindir. Terör eylemleri ile tehdit edildiğinde Türkler’in yanıtı faillerinin peşine düşüp yok etmektir. Avrupalılar, Türklerin daha fazla Avrupalılar gibi davranmalarını beklemekten ziyade kendileri daha fazla Türkler gibi davranmayı öğrenmeli”

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle