GeriDünya Atina, Sezer’in davetine kızdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atina, Sezer’in davetine kızdı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, Papa 16’ncı Benedikt’i 2006 yılında Türkiye’ye davet etmesi, Yunan basınında yoğun eleştirilere hedef oldu.

To Vima gazetesi manşetten ‘Ankara Papa’nın patrikhane ziyaretini bloke etti’ diye yazdı. Haberde, Vatikan’ın, Sezer’in bu davetinden öfkelendiği ileri sürüldü. Gazete, Vatikan’daki çevrelerin ‘Papa Türkiye’yi değil, Patrik Bartholomeos’u ziyaret etmek istiyor’ dediklerini yazdı.

İTALYAN BASINI

Türkler nezaketsiz


PAPA 16’ncı Benedikt’in Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından ancak 2006 yılında Türkiye’ye davet edilmesine Vatikan sessiz kalırken İtalyan basını, ‘Papa’ya Türk nezaketsizliği’ yorumunda bulundu. 28-30 Kasım tarihleri arasında Aziz Andreas yortusu için Fener Ortodoks Patriği 1. Bartholomeos tarafından kilise adına İstanbul’a davet edilen Papa 16’ncı Benedikt’in resmi olmayan yollardan Türkiye’ye gelmesinin önünü kesen bu diplomatik atak, La Stampa gazetesi tarafından, ‘Ankara’nın tokat sesi önce Fener Patrikhanesi’ne, sonra Vatikan’a yansıdı. Şok etkisi yarattı’ diye yorumlandı.

Öte yandan Cenova Başpiskoposu Kardinal Tarcisio Bartone, Cumhurbaşkanı Sezer’in Papa’yı davet etmesini ‘Türkiye bu ilginç ve ince davetle dinler ve kültürler arası diyalogta ne denli girişimci ve yapıcı olduğunu kanıtlamıştır’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle