Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ataşenin esrarı

  Hürriyet Haber
  02.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’nin Güney Kıbrıs Büyükelçiliği askeri ataşesi Yarbay Thomas Mooney, otomobiliyle birlikte esrarengiz bir şekilde ortadan kayboldu. Amerikan elçiliği ve Rum polisi, en son perşembe günü görülen Mooney’in izini bulabilmek için, KKTC’ye geçiş noktaları da dahil, adayı karış karış arıyor.

  Güney Kıbrıs'ta esrarengiz bir şekilde kaybolan ABD'li askeri ataşeyle ilgili çok yönlü soruşturma sürüyor. Soruşturma sırasında çok değişik senaryolar ortaya atılıyor. Senaryolardan birisi ise şöyle: "Bir süredir İranlı askeri ataşeler ortadan kayboluyordu. Son olarak K.Irak'ta bazı İranlı diplomatlar gözaltına alınmıştı. İstanbul'da da emekli İranlı general Askari, esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmuştu. Güney Kıbrıs'taki ABD'li askeri ataşe acaba İran'ın bir misillemesi mi ya da bir Taliban operasyonu mu?"

  Yetkililer bu senaryoya şimdilik çok zayıf bir ihtimal olarak bakıyor. Ancak askeri ataşenin 4 gündür bulunamaması bu konudaki soru işaretlerini arttırıyor.

  KIBRIS’ın güneyi dört gündür müthiş bir diplomat avına sahne oluyor. Geçen perşembe günü ofisinden ayrıldıktan sonra sırra kadem basan ABD’nin Rum Kesimi’ndeki askeri ataşesi Thomas Mooney ve otomobili, bütün aramalara rağmen henüz bulunamadı. Amerikan Büyükelçiliği dün askeri ataşenin kaybolduğunu resmen ilan etti ve internet sitesinde Mooney ile birlikte otomobilin fotoğrafını da yayınlayarak halktan yardım istedi.

  45 yaşındaki Thomas Mooney son olarak perşembe günü öğle saatlerinde Lefkoşa’nın Rum kesiminde bulunan Amerikan Büyükelçiliği’nde öğle yemeğinde görüldü. 1996 model Chevrolet marka otomobili ile elçilikten ayrılan ataşeden bir daha haber alınamadı. Güvenlik kurallarına göre, elçilik personelinin cep telefonlarının 24 saat açık olması ve arandıklarında nereye gideceklerini elçiliğe bildirmeleri gerekiyor. Özellikle askeri ataşeler, terör ve kaçırılma gibi olaylara karşı çok daha sıkı güvenlik önlemleri uyguluyor.

  KKTC’YE GEÇMEMİŞ

  Amerikan elçiliği, kendi kaynakları ile de arama çalışmalarına başladı. Rum polisi, KKTC’ye geçiş noktaları ve limanlar da dahil adada ’diplomat avı’ başlattı. Arama çalışmaları gizli yürütüldü ve istihbarat birimlerinin de katıldığı çalışmalar sonuçsuz kaldı. Geçiş noktalarındaki kayıtlarını da inceleyen Rum polisi, ataşe ya da otomobilinin KKTC’ye geçmediğini tespit etti. Amerikalı diplomatın kaçırıldığı yönünde de bir bilgi bulunmuyor. Ataşenin yanısıra otomobilinin de küçük adada iz bırakmadan kaybolması paniğin artmasına neden oldu.

  ABD’li yetkililer, kayıp askeri ataşenin, kaçırılmış ya da öldürülmüş olma ihtimalini de gözönünde tutuyor. EOKA militanları, 1974 yılında Kıbrıs Türk Barış Harekatı devam ettiği sırada ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisini keskin nişancı ateşiyle suikast düzenleyerek öldürmüştü.

  Ataşeler CIA ile çalışıyor

  AMERİKAN büyükelçiliklerinde görevli askeri ataşeler genellikle haber alma teşkilatı CIA ile ortak çalışıyor. Kıbrıs’ta esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolan askeri ataşe Yarbay Thomas Mooney (ortada), geçen yıl Temmuz ayında patlak veren Lübnan krizi nedeniyle adaya gelen Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’a brifing vermişti. Lübnan’dan tahliye edilen Amerikalar nedeniyle adaya gelen Rice Amerikalı Tümgeneral Carl Jensen’dan (solda) tahliye operasyonu konusunda bilgi almıştı.

  İyi derecede Türkçe konuşabilen Yarbay Thomas Mooney, geçen ay KKTC ile Türkiye’nin doğu Akdeniz’de düzenlediği Şehit Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Tatbikatı’na gözlemci olarak katılmıştı.

  Chevrolet denizi mi boyladI

  Kayıp ataşenin kullandığı 1996 model siyah Chevrolet otomobilin küçücük adada sırra kadem basması, paniğin artmasına neden oldu. Otomobilin denize atılmış olabileceği üzerinde duruluyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı