GeriDünya Asya'da deprem fırtınası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Asya'da deprem fırtınası

Asya'da deprem fırtınası
refid:10050703 ilişkili resim dosyası

İlk deprem dün Yeni Zelanda'yı sarstı. Ardından bu sabaha karşı Kırgızistan'ı vurdu. 58 kişi hayatını kaybetti. Tacikistan ve Özbekistan da etkilendi. Çin ve Afganistan da, peş peşe depremlerle sallandı. Öğle vakti ise Tibet şiddetle sarsıldı. Zincirleme depremler Asya'da panik yarattı.

YENİ ZELANDA AÇIKLARINDA 6.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM
Yeni Zelanda açıklarında 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Amerikan Jeofizik Kurumu, depremin merkez üssünün Kermadec adaları açıkları olduğunu, depremin okyanusun 35 km altında meydana geldiğini duyurdu. Depremde ölen ya da yaralanan olmadı.

KIRGIZİSTAN'DA 6.3'LÜK DEPREM CAN ALDI
Kırgızistan Olağanüstü Durumlar Bakanlığı, Oş kentinde 6.3 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi. Bakanlıktan alınan bilgiye göre, Oş Eyaleti'nin Alay İlçesi Sarı-Taş köyünden 45 kilometre uzaklıkta 6.3 büyüklüğündeki deprem, başkent Bişkek'te de 3,5 büyüklüğünde hissedildi. Depremde 72 kişinin öldüğü açıklandı.

Depremin merkez üssünün Tacikistan olduğunun tahmin edildiğini söyleyen bir yetkili, depremin can ya da mal kaybına yol açtığına ilişkin bilgi bulunmadığını kaydetti. Bakanlığın depremle ilgili inceleme ve çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

ÇİN 5.7'LİK DEPREMLE SARSILDI
Bu arada, Çin'in kuzeybatısındaki Sincan bölgesinin de de 5.7 büyüklüğündeki depremle sallandığını bildirildi. ABD Jeolojik Araştırma kurumu, Çin'in Tacikistan ve Kırgızistan sınırı yakınındaki Sincan'da yerel saatle gece yarısından sonra 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu.

Resmi Çin haber ajansı Xinhua da depremin Sincan'ın Wuqia kasabasında meydana geldiğini bildirdi. Depremde can ya da mal kaybı olduğuna ilişkin bir haber verilmedi. Depremin Tacikistan ve Özbekistan'da da hissedildiği bildiriliyor. Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan sınır bölgesi, Orta Asya'nın sismik açıdan aktif kesiminde yer alıyor.

AFGANİSTAN'DA 5.9 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM
Afganistan'ın orta bölgesinde de 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi, depremin merkezinin başkent Kabil'in yaklaşık 70 kilometre güneydoğusunda 10 kilometre derinlikte olduğunu kaydetti. Depremde ilk belirlemelere göre can kaybı olmadığı bildirildi."

TİBET'TE ŞİDDETLİ DEPREM

Tibet'te 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Amerikan Jeofizik Enstitüsü, Tibet'te anlık büyüklük ölçeğine göre 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. Depremde can ya da mal kaybı olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle