GeriDünya Aşkenaz, Sefarad’a karşı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşkenaz, Sefarad’a karşı

Aşkenaz, Sefarad’a karşı
refid:15059723 ilişkili resim dosyası

İsrail’de nüfusun yaklaşık onda birini oluşturan Ultra-Ortodokslar, Yüksek Mahkeme’nin dini kız okullarında Sefarad ve Aşkenaz kökenli öğrencilerin birlikte öğrenim görme zorunluluğu getiren kararı üzerine sokaklara döküldü.

Olayların tetiğini Batı Şeria’nın Emanuel yerleşiminde yaşayan Avrupa kökenli Yahudi anlamındaki Aşkenaz bir ailenin kızlarının Ortadoğu ve Kuzey Afrika kökenli Yahudi anlamındaki Sefarad hemcinsleriyle birlikte eğitim görmelerini istememesi çekti. Aşkenaz anne-baba ısrarla ırkçı olmadıklarını söylemekle birlikte Sefarad kızların yeterince dindar olmadığını öne sürerek sınıfların yıllardır olduğu gibi ayrılmasını istedi. İsrail Yüksek Mahkemesi ise bu talebe itiraz ederek sınıfların birleştirilmesi yönünde karar verdi. Üstelik bu karara karşı kızlarını okula göndermeyen aileler için iki hafta cezaya hükmetti.

Bunun üzerine toplumdan izole halde yaşayan 100 bin kadar Ultra-Ortodoks gösterici, eğitimde ayrılık yanlısı anne-babalara destek için sokaklara döküldü. Kudüs ve Bnei Brak kentlerinde trafiği felç eden göstericiler mahkeme kararını eleştiren pankartlar salladı, dini yasaların üstünlüğünü savundu. Pankartlarda “Yüksek Mahkeme faşisttir”, “Emanuel tutsakları Yahudi halkının elçileridir” sloganları dikkat çekti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle