GeriDünya Anlaşmanın 140’ıncı yılında ‘Sizi Türkler’den kim kurtardı’ polemiği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anlaşmanın 140’ıncı yılında ‘Sizi Türkler’den kim kurtardı’ polemiği

Anlaşmanın 140’ıncı yılında ‘Sizi Türkler’den kim kurtardı’ polemiği

Bulgaristan’a bağımsızlık yolu açan Ayastefanos Antlaşması’nın 140’ıncı yılında Sofya ile Moskova hattında ‘Sizi Türklerden kim kurtardı’ polemiği patlak verdi.

RUSYA Patriği Kiril cumartesi günü Bulgaristan’ın Koca Balkan bölgesinde 1877-1878 Rus-Türk saaşının en büyük muharebesinin yaşandığı Şipka tepesini ziyaretinde yaptığı konuşmada,  Bulgaristan'ın kurtuluşunda Çarlık Rusya'sının hakkının yenmeye çalışıldığını öne sürdü.

Anlaşmanın 140’ıncı yılında ‘Sizi Türkler’den kim kurtardı’ polemiği

140 yıl önce Bulgaristan’da Osmanlı’ya karşı savaşan Rus askerleri için ayin düzenleyen Rus Patriği, “Düşündüklerimi açıkça dile getireceğim. Bulgaristan yönetimi bu yılki kurtuluş savaşı etkinliklerinde Rusya’nın yanı sıra bir dizi başka ülkeyi de bizimle aynı kefeye koyma girişiminde bulunmuştur. Polonya, Letonya, Romanya gibi ülkelerin adı sayılmıştır. Ancak bu ülkeler Bulgaristan’ın kurtuluşu için Osmanlı’ya savaş ilan etmedi. Savaşı Rus Çarı 2’nci Aleksander Osmanlı’ya ilan etti ve Ayastefanos Anlaşması'yla Bulgaristan bağımsızlığına kavuştu. Tarihin çarpıtılmak istenmesinden üzgün olduğumuzu söylemek istiyorum. Çünkü zamanında bu savaş Çarlık Rusya askerleri kanı dökerek kazanmıştır” dedi.

Rusya Patriği Kiril’in eleştirilerine Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev yanıt vererek, “Çarlık Rusya'sının Bulgaristan’ın kurtuluşunda oynadığı rolü küçümsemek gibi bir düşüncemiz yoktu. Bulgaristan'ın Rus-Türk savaşı neticesinde bağımsızlığına kavuştuğunu biz de çok iyi biliyoruz. Bu savaşa Polonya-Türkiye veya başka bir savaş adı da koymuyoruz. Biz sadece Çarlık Rusya ordularının birçok milletten oluştuğunu vurgulayarak o ülke halklarına da minnettarlığımızı iletmiş olmak için sıraladık” dedi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (05.03.2018)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

Yorumları Göster
Yorumları Gizle