GeriDünya Almanya yeni cumhurbaşkanını seçiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya yeni cumhurbaşkanını seçiyor

Almanya yeni cumhurbaşkanını seçiyor
refid:15181426 ilişkili resim dosyası

Almanya'da Cumhurbaşkanı Horst Köhler'in istifasının ardından bugün cumhurbaşkanlığı seçimi yapılıyor.

Dört adayın başvurduğu seçimde asıl yarış koalisyon hükümeti Hristiyan Birlik Partisi ile Hür Demokratların ortak adayı Christian Wulff ve Sosyal Demokrat Parti ile Yeşiller'in ortak adayı Joachim Gauck arasında geçecek.

Bugünkü cumhurbaşkanlığı seçimi aynı zamanda koalisyon hükümetinin de geleceğini belirleyecek. Seçimi muhalefetin adayı Gauck'un kazanması halinde Merkel-Westerwelle hükümetindeki kriz daha da büyüyecek. Koalisyonun küçük ortağı FDP'li bazı milletvekilleri seçimde Gauck'u destekleyebileceği yönünde açıklamalar yapmıştı.

Alman Federal Meclisi’nin 622 milletvekili ve ülkenin 16 eyaletinden temsilcilerin oluşturduğu Federal Seçiciler Kurulu bugün toplanarak cumhurbaşkanını seçecek.

İktidardaki koalisyon ortaklarının aslında, cumhurbaşkanlığından istifa eden Horst Köhler’in yerine gösterdikleri adayı seçmek için yeterli oy çoğunluğu bulunuyor. Ancak muhalefetin de kendi adayını çıkartmasıyla, cumhurbaşkanlığı seçimi heyecanlı hale geldi.

Seçimde, iktidarı oluşturan Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile Hür Demokrat Parti'nin (FDP) aday gösterdiği Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Christian Wulff, Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller'in adayı olan Joachim Gauck, Sol Parti'nin adayı Luc Jochimsen ve aşırı sağcı Almanya'nın Milliyetçi Demokrat Partisi'nin (NPD) adayı Frank Rennicke yarışacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle