GeriDünya Almanya ötanaziyi tartışıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya ötanaziyi tartışıyor

Almanya ötanaziyi tartışıyor
refid:15136310 ilişkili resim dosyası

Alman Yargıtay'ı (Bundesgerichtshof) ötanaziyle ilgili tarihi bir karara imza attı. Almanya'da ötanazi suç sayılıyor ancak yüksek mahkeme "ölüme yardım eden" avukat hakkında beraat kararı verdi.

Almanya'da yaşlı annesi 5 yıl komada yatan ve suni yolla beslenen bir kadın, ötanazi için tıp hukuku konusunda uzmanlaşmış avukat Wolfgang Putz'dan danışmanlık yardımı istedi. Avukat Putz, müvvekiline annesine ötanazi yapması tavsiyesinde bulunarak, suni beslenme borusunu çıkarmasını söyledi. Kızı annesinin suni beslenme borusunu kesti ancak hastane yetkilileri yaşlı kadının ölmemesi için doğrudan mide yoluyla beslemeye başladı. Buna rağmen yaşlı kadın iki hafta sonra kalp yetmezliğinden hayatını kaybetti.

Olay mahkemeye intikal etti ve Fulda bölge mahkemesi, avukat Wolfgang Putz'u ölüme yardım etmek suçlamasıyla 9 ay hapise mahkum etti. Avukat Putz, davayı bir üst mahkeme olan Alman Yargıtay'ına taşıdı. Alman Yargıtay'ı bölge mahkemesinin aksi yönünde bir karara imza attı. Mahkeme, avukat Putz'un "ötenazi" davasında suçsuz olduğuna karar verdi.

Alman Yargıtay'ın bu kararı emsal oluşturduğundan bundan sonra hastanın rızası alındıktan sonra ölüme yardım etmek suç olmaktan çıkacak.

Özellikle tıp çevreleri Alman Yargıtay'nın vereceği kararı büyük bir merakla bekliyorlardı. Mahkemenin verdiği bu karar, Almanya'da ötanazinin çerçevesini çizmek için önemli bir gösterge olacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle