GeriDünya Almanya HAKK TV'yi susturdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya HAKK TV'yi susturdu

ABD'de 11 Eylül günü gerçekleştirilen saldırıların Almanya'da planlandığının ortaya çıkmasından sonra, başta Kaplancılar olmak üzere aşırı dinci gruplarla daha ciddi mücadeleye başlayan Almanya, ‘Kaplancılar’ın sesi' konumundaki HAKK TV'nin yayın yapmasını yasakladı.

Almanya'nın bu kararı birkaç hafta önce aldığı öğrenildi.

Almanya yasak uygulamasına başlamadan önce Kaplancılar'a ilk uyarıyı 19 Eylül'de yaptı. Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti Radyo Televizyon Üst Kurulu, HAKK TV'ye ‘‘Yayınlarınızı durdurun’’ uyarısında bulundu. Ancak HAKK TV bu uyarıya rağmen yayınlarını sürdürüp, bir yandan Türkiye'ye kin kustu, diğer yandan da Usame bin Ladin'in terör eylemlerine destek verdi. Kaplancılar bu uyarıyı dikkate almayınca, Alman İçişleri Bakanlığı hemen devreye girdi. Bakanlık, NRW Eyaleti Radyo Televizyon Üst Kurulu'na HAKK TV'nin derhal yasaklanması talimatını verdi. Üst kurul, bakanlıktan gelen bu talep üzerine HAKK TV'nin yayınlarını durdurdu. Almanya'nın bu kararında Türkiye'nin baskısı da önemli rol oynadı.

Kaplancılar'ı yakın takibe alan ve birçoğunu sınırdışı etmeyi planlayan Almanya, örgütün yazılı propagandasını yapan Ümmet-i Muhammed'e de yasak getirme hazırlığında. Almanya'nın iç ve dış güvenliğinden sorumlu Federal Anayasa'yı Koruma Dairesi'nin derginin basımı ve dağıtımının yasaklanması için İçişleri Bakanlığı'na iletilmek üzere bir rapor hazırladığı belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle