GeriDünya Almanya Dışişleri Bakanı Westerwelle: Yeni bir ortaklık gerekiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya Dışişleri Bakanı Westerwelle: Yeni bir ortaklık gerekiyor

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, AB'nin, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkeleri ile yeni bir ortaklık anlayışına ihtiyacı olduğunu savundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, AB'nin, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkeleri ile yeni bir ortaklık anlayışına ihtiyacı olduğunu savundu.

Westerwelle, "Bild am Sonntag" gazetesi için "Radikal dinciler değil, demokrasi kazanmalı" başlığı ile yazdığı bir makalede, Arap dünyasında büyük bir değişikliğin yaşandığına işaret ederek, "Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkeleri ile yeni bir ortaklığa ihtiyacımız var. AB'nin, Türkiye, Rusya ya da Latin Amerika ile böyle bir ortaklığı var. Şimdi bu bölge ile de demokrasi için bir ortaklığa ihtiyacımız var" şeklinde ifade kullandı.

Kuzey Afrika ülkelerindeki gelişmeleri "aydınlanmanın küreselleşmesi" olarak nitelendiren Westerwelle, Mısır'ın geleceği hakkında sadece bu ülkede karar verilmesi ve ülkeyi kimin yöneteceğini Mısır halkının belirlemesi gerektiğini belirtti.

Mısır'da bir din devletinin kurulmaması konusunda uyarıda da bulunan Westerwelle, Mısır'daki demokrasi hareketini desteklemeye hazır olduklarını, bu ülkenin geleceğinin "şimdi" belirlenmesi gerektiğini, istikrarın sağlanmasının en iyi yolunun demokrasi olduğunu kaydetti.

Westerwelle, Mısır'da özgür seçimlerin yapılmasını ve insan haklarına uyulmasını istediklerini belirterek, "Radikal dinciler değil, demokrasi kazanmalı. Biz, hedefleri demokrasi ve tüm Mısırlılar için barışçı ve daha iyi bir gelecek olan insanların yanındayız" şeklinde ifadeye yer verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle