Dünya Haberleri

DÜNYA

  Almanların en büyük sorunu ABD Başkanı Trump

  Hilal SARI, DHA
  05.12.2017 - 16:40 | Son Güncelleme:

  Yapılan bir araştırmaya göre Almanların çoğu, ABD ve ABD başkanı Donald Trump’ı en büyük sorun olarak görüyor. İkinci sırada ise sığınmacılar var.

  ALMANYA’da politika ve kamuoyu yoklamaları yapan Körberstiftung’un araştırmasına göre Ekim 2016 itibariyle Almanların yüzde 30’u ABD Başkanı Donald Trump’ı ve ABD ile ilişkileri en önemli sorun olarak görürken, bu oran sığınmacı konusunda yüzde 28, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ilişkiler konusunda ise yüzde 21 olarak gerçekleşti.
  2015’in Ekim ayı itibariyle Trump’ın en önemli sorun olduğunu düşünen Almanların oranı yüzde 7, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dış politika için en önemli sorun olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 8’di.

  BREXIT SEKİZİNCİ SIRADA
  Ülkenin dış politikasındaki en önemli zorlukların ne olduğu sorulan kişilerin verdiği yanıtlara göre şekillenen araştırmada, Rusya ve Putin’le ilişkiler dördüncü, Avrupa Birliği ve AB’nin durumu beşinci, Suriye altıncı, Uzakdoğu ihtilafları yedinci, birlikten ayrılma kararı alan Birleşik Krallık ile ilişkiler sekizinci, DEAŞ ve terör dokuzuncu, barışı desteklemek ve ihtilaflara çözüm getirmek ise onuncu sırada yer aldı.
  Trump ve ABD ile ilişkiler Almanlar için en önemli dış politika sorunu olmasına karşın, yine dış politikada ülkenin en önemli ortakları yüzde 56’yla ABD olurken, Almanların yüzde 48’i Fransa’nın yüzde 17’si de Rusya’nın en önemli müttefik olduğunu düşünüyor.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı