GeriDünya AKEL de ‘evet’ten döndü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AKEL de ‘evet’ten döndü

KIBRIS Rum yönetiminin en büyük partisi Komünist AKEL, Annan Planı’na ‘evet’ çağrısı yapmaktan çark etti ve BM’ye ‘24 Nisan’daki referandumu birkaç ay erteleyin yoksa hayır çağrısı yapacağız’ ültimatomu verdi.

AKEL, böylece ‘hayır’ çağrısı yapan Rum lider Papadopulos’a destek verdi. Önceki gün başlayan ve dün sona eren AKEL Merkez Yürütme Kurulu toplantısı sert tartışmalara sahne oldu. Evet yanlısı İçişleri Bakanı Andreas Hristu ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kikis Kazamias, hayır oyu isteyen Papadopulos ile ters düşmeleri halinde hükümetten de çekilmeleri gerektiğini savundu.

Hayır diyor

YUNANİSTAN Başbakanı Kostas Karamanlis’in açıkça ilan etmese de, Rum tarafındaki referandumda hayır denmesini desteklediği bildirildi. Rum medyasından Mahi gazetesinin haberine göre Karamanlis, Papadopulos’u gözyaşları içinde televizyonlardan ‘hayır’ oyu istemesinin ardından arayan ilk kişi oldu. Karamanlis, Papadopulos’a tam destek verdi ve hayır çıkarsa sonuçlarına katlanacağını söyledi.

Fuarda sözde işgal haritası skandalı

MOSKOVA’daki turizm fuarının Kıbrıs Rum Kesimi standında, KKTC’yi işgal atında gösteren bir harita dağıtıldı. ‘Ziyaretçinin Kıbrıs Haritası’ diye dağıtılan sözde harita, 1/400 bin ölçekli. Rumlar siyasi propaganda amaçlı haritanın KKTC sınırlarındaki bölgesinde, İngilizce ‘Ulaşılamaz bölge. Çünkü Türkiye’nin işgalinde’ yazısı yer aldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle