GeriDünya AirAsia faciaya izinsiz uçmuş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AirAsia faciaya izinsiz uçmuş

AirAsia faciaya izinsiz uçmuş
refid:27888832-spot ilişkili resim dosyası

GÜNEYDOĞU Asya ülkesi Endonezya’nın Surabaya adasından Singapur’a giderken düşen AirAsia uçağına ait 4 büyük parça Borneo Adası açıklarında bulundu.

Endonezya Arama ve Kurtarma Ajansı Başkanı Fransiskus Bambang Soelistyo, “Deniz tabanında saptadığımız nesnelerin gerçek görüntüleri için uzaktan kumandalı sualtı cihazını denize indirdik. Bunların hepsi 30 metre derinlikte” dedi.

UÇUŞLARI ASKIYA ALINDI

Bu arada Cava Denizi’nde düşen uçağın, kazanın yaşandığı pazar günü izinsiz uçtuğu ortaya çıktı. İngiliz BBC’nin haberine göre, Endonezya hükümeti uçağın sahibi Malezyalı AirAsia Havayolları’na Surabaya-Singapur hattında haftada 4 gün uçuş izni vermişti. Pazar ise bu günlerden biri değildi. Endonezya Ulaştırma Bakanlığı, kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle şirketin bu hattaki tüm uçuşlarını askıya aldı.

30 ÖLÜM, RASTGELE OTOPSİ

Bu arada denizden çıkarılan cenazelerin sayısı 30’a yükseldi. Cesetlerden yalnızca 4’ünün kimliği belli oldu. Doğu Cava Polis Şefi Enes Yusuf, “Yerel geleneklere göre tüm aileler otopsiyi kabul etmiyor. Soruşturma için Interpol’ün de onayıyla pilot, yardımcı pilot ve bazı rastgele seçilmiş yolcular üzerinde otopsi yapıyoruz” dedi.

Ekipler denizden çıkardıkları cesetleri önce botlara alıyor. Sonrasında ise bölgedeki arama kurtarma gemisinden sarkıtılan ağlarla yukarıya çekiyor.

Zorlu hava şartlarına ilaveten bölgede 2’nci Dünya Savaşı’ndan kalma batıkların olması da arama çalışmalarını güçleştiriyor.

Ruslar arayacak

UÇAĞIN su altındaki enkazını Rusya’nın özel yapım BE-200 amfibi uçağı arayacak. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’nın açıklamasına göre uçak, sualtı eğitimi görmüş 70 uzmanla tahmini kaza bölgesine ulaştı. Rus ekibin başındaki Eduard Çijikov, “Öncelikliğimiz uçağın kara kutusunu ve dipte parçalanmadan yattığı tahmin edilen enkazdaki cesetlere ulaşmak” dedi. Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA


Yorumları Göster
Yorumları Gizle